Sınıf öğretmenlerinin uygulama öğretmenliğine ilişkin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
Educational needs of classroom teachers regarding mentoring
  1. Tez No: 396169
  2. Yazar: GÜLBAHAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sınıf öğretmenlerinin uygulama öğretmenliğine ilişkin eğitim gereksinimlerinin belirlenmesini amaçlayan bu araştırma, uygulama öğretmenliği eğitimi programının geliştirilmesi ve öğretmenlik uygulamalarına ışık tutması açısından önemli görülmektedir. Araştırma problemini daha kapsamlı ele almak amacıyla nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı eşzamanlı karma araştırma modeline göre desenlenmiş bir durum çalışmasıdır. Ankara, Gazi, Hacettepe Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Programı ve öğretmenlik uygulamasının yapıldığı uygulama okulları araştırma kapsamına dahil edilmiş ve araştırmada, uygulama öğretmenleri, uygulama öğretim elemanları ve öğretmen adayları olmak üzere üç farklı çalışma grubundan görüşler alınırken, Uygulama Öğretmeni Görüşme Formu (UÖGF), Uygulama Öğretmeni Yeterlik Ölçeği (UÖYÖ) ve Uygulama Öğretim Elemanı Görüşme Formu (UÖEGF) olmak üzere 3 farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, uygulama öğretmenlerinin, paydaşların görev ve sorumluluklarını bilmesi, öğretmenlik uygulamalarının yönetilmesi, gözlem yapma ve etkili geri bildirim verme, öğretimsel rehberlik vb. gibi mentörlük becerilerinden önce öğretim yöntem ve teknikleri, sınıf yönetimi, program geliştirme, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı vb. gibi temel öğretim becerileri konusunda eğitime gereksinim duyduklarını göstermektedir. Özellikle paydaşlar arası iletişim ve işbirliği eksikliği, uygulamaları takip etmede isteksizlik, sınıftaki öğretmen adayı sayısının fazla olması vb. gibi süreçte yaşanan sorunlar alanyazın ile aynı yöndedir. Araştırma sonucunda, çalışma grubunda yer alan uygulama öğretmenlerine verilebilecek uygulama öğretmenliği eğitimi programının, temel öğretim becerileri ve mentörlük becerileri olmak üzere iki bölümden oluşması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The following research aimed to assess the educational needs of classroom teachers in relation to mentoring teacher candidates and is expected to shed light on the teaching practices as well as contributing to the development of a future mentor teacher education program in Turkey. Designed in the framework of concurrent mixed method allowing the collaboration of qualitative and quantitative research techniques together to extensively deal with the research problem, this research included three state universities and their practice schools from Ankara. Data was collected via two semi-structured interview forms“Mentor Teacher Interview Form and University Supervisor Interview Form”and a scale“Mentor Teacher Competency Scale”. Results reveal that classroom teachers need in-service professional training on teaching skills before mentoring skills, for instance, professional support is needed in teaching methods and strategies, classroom management, curriculum development, ICT (information and communication technologies) etc. As for mentoring skills, it is concluded that roles and responsibilities of stakeholders, how to manage teaching practices, effective communication, observation and giving constructive feedback, instructional guidance etc. are the preliminary subjects to be covered in detail in a mentor education program. Challenges support the findings of existing literature, particularly lack of communication and interaction between parties, unwillingness to follow up teaching practices, excessive number of teacher candidates in a class etc. Although research results cannot be generalized to nation-wide, it is suggested that mentor-training should be covered in two themes at least for this particular study group, first, professional support related to teaching skills, second, mentoring skills.