2009-2014 Yılları Arasındaki Talim ve Terbiye Kurulu kararlarının incelenmesi
Assesment of the decisions taken by board of education and discipline between 2009 and 2014
- Tez No: 397366
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYİP DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu araştırmanın amacı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın (TTKB) 2009-2014 yılları arasında aldığı kararları nicel ve nitel yönden incelemektir. Millî Eğitim Bakanlığı'nın en eski ve en köklü birimi olan Talim ve Terbiye Kurulu'nun 2009-2014 yılları arasındaki kararları belgesel tarama tekniği ile incelenmiş, elde edilen veriler bir sistem içerisinde sınıflandırılarak genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu araştırma, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 2009-2014 yılları arasındaki eğitim-öğretim programları, ders dağıtım çizelgeleri, ders kitapları, yönetmelik ve yönergeler, şûralar (18 ve 19. Millî Eğitim Şûrası) ve diğer konularla ilgili aldığı kararlarla sınırlı tutulmuştur. Bu araştırmanın çalışma evrenini, TTKB'nin 2009-2014 yılları arasında aldığı kararlar oluşturmaktadır. Evren sınırlı olduğu için ayrıca bir örneklem alınmaya gidilmemiş, bu tarihler arasında alınan kararlar incelenmiştir. TTKB'nin 2009-2014 yılları arasında aldığı kararların %18,6'sını eğitim-öğretim programları, %11,6'sını ders dağıtım çizelgeleri, %63'ünü ders kitapları, %5,2'sini yönetmelikler ve yönergeler, %0,3'ünü şûralar, %1,3'ünü ise diğer konularla ilgili alınan kararlar oluşturmaktadır. TTKB'nin 6 yıllık dönemde aldığı kararlar incelendiğinde; okul öncesi eğitimin teşvik edilmesini sağlayan yönergenin düzenlendiği, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine yönelik olarak ve gelişimsel özellikleri dikkate alınarak programların hazırlandığı, ortaöğretime geçişteki sınav sisteminin değiştiği, Türkiye'de konuşulan farklı dil ve lehçelerin öğretimiyle ilgili derslere yer verildiği, 12 yıllık zorunlu kademeli eğitim sisteminin (4+4+4) kabul edilmesi sonucu ilköğretim (ilkokul ve ortaokul) ile ortaöğretim kurumlarının haftalık ders çizelgelerinin değiştiği ve yeni derslerin eklendiği, dershanelerin kapatılarak özel okula dönüştürülmesi sürecinde özel temel liselerin faaliyete geçtiği görülmektedir. Ayrıca bu zaman diliminde iki eğitim şûrası gerçekleştirilmiş olup dönemin eğitim sorunlarıyla ilgili tavsiye kararlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze decisions of Board of Education and Discipline (TTKB) quantitatively and qualitatively between 2009 and 2014. Board of Education and Discipline which is oldest and most essential department Ministry of National Education. Its decisions between 2009 and 2014 are analyzed by document scanning technique and categorized systematically a general assessment is performed. This study is limited to decisions education-training programs, course schedules, course books, regulations and instructions, supreme councils (18th and 19th Supreme Councils of National Education) and other decisions. While the study is limited of decisions of TTKB between 2009 and 2014, data is not sampled; only decisions between these years are considered. The distribution of TTKB's decisions between 2009 and 2014 is as follow: education-training programs is 18.6%, course schedules is 11.6%, course books is 63%, regulations and instructions 5.2%, , supreme councils is 0.3% and other decisions is 1.3%. When the decisions of TTKB are analyzed decisions for 6 years duration in the it could be observed that promotion pre-school education, preparation of programs which considers individuals who need special training, change of middle education entrance exams, new courses for teaching different languages and dialects which are spoken in Turkey, change and addition of courses to elementary and middle education's course schedules as a result of 12-year staged (4 + 4 + 4) compulsory education, transformation of preparatory school into private basic high schools are major decisions. There are two Nation Education Supreme Council meetings are held to discuss contemporary issues of education and recommendation for and between 2009 and 2014.