Üniversite 1.sınıf öğrencilerinin anne-baba ve arkadaşlarına bağlanma biçimleri ile romantik ilişkilerinde sorun çözmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating relationship between the types of parents, friends attachment and solving problems in romantic relationships
  1. Tez No: 397367
  2. Yazar: NUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ABİDE GÜNGÖR AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada üniversite birinci sınıf öğrencilerinin anne-baba ve arkadaşlarına bağlanma biçimleri ile romantik ilişkilerinde sorun çözmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada öğrencilerin; yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne ve babanın eğitim düzeyi, ailenin gelir düzeyi bağımlı değişkenler olarak ele alınmıştır. Araştırmada Ebeveyn-Akran Bağlanma Envanteri (Raja ve Arkadaşları,1992), İlişkiler Ölçeği Anketi (Sümer ve Güngör, 1997), Ergenler İçin Romantik İlişkilerde Sorun Çözme Ölçeği (Kalkan, 2008) uygulanmıştır. İlişkiler Ölçeği Anketi Sümer ve Güngör tarafından Türkçeye uyarlanmış olup güvenilirliği .54 ile .78 arasındadır. Ergenler için Romantik İlişkilerde Sorun Çözme Ölçeği Kalkan tarafından geliştirilmiştir ve güvenilirliği .91'dir. Uygulama, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi (MEF), İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF), Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültelerinde öğrenim gören 282 kız, 162 Erkek toplam 444 öğrenciyle tamamlanmıştır. Bulgular öğrencilerin, anne-babaya bağlanma biçimleri ile arkadaşlarına bağlanma biçimleri ve romantik ilişkilerinde sorun çözmeleri arasında pozitif yönde düşük düzeyde ilişki olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin yaş, cinsiyet, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, SED değişkenleri ile anne-baba bağlanma biçimleri, arkadaşlarına bağlanma biçimleri ve romantik ilişkilerinde sorun çözmeleri arasında ilişki bulunduğu saptanmıştır. Doğum sırası değişkeni ile sadece anne-baba bağlanma biçimleri arasında bir ilişki olduğu görülmüştür. Kardeş sayısı değişkeni ile anne-baba bağlanma biçimleri, arkadaşlarına bağlanma biçimleri ve romantik ilişkilerle sorun çözme arasında ise bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, investigating the relationship between how university students who study in first class are emotionally tied up to their parents, friends and solving problems in romantic relationships is aimed. Variables such as age, gender, the number of siblings, which children they are, mother's education level, father's education level and the income level of family are dealt. The Inventory of Parents – Peer Attachment, The Scale of Relationships, The Scale of Solving Problem for Adolescents in Romantic Relationships are applied in this reserarch. The Inventory of Parents – Peer Attachment is developed by Raja et al. The Scale of Relationships is adapted by Sümer and Güngör (1997) and its reliability is between .54 and .78. The Scale of Solving Problem for Adolescents in Romantic Relationships is developped by Kalkan (2008) and its reliability is .91. Application is completed with a total of 444, including 282 girls and 162 boys at Ankara Gazi University and at faculties which has accepted joining the research; medical faculty, faculty of economics and administrative sciences, faculty of law, faculty of education in 2012 – 2013 academic year.Findings show that there is a low level positive relation between the types of parents, friends attachment and solving problems in romantic relationships. It is stated that there is a relationship between the variables of age, gender, mother's education level, father's education level, the income level of family and the types of parents, friends attachment and solving problems in romantic relationships.The variable of which children they are is only correlated with parents attachment. There is no relationship between the number of siblings and the types of parents, friends attachment and solving problems in romantic relationships.