Ankara il merkezinde bağımsız anaokullarına devam eden 48-60 aylık çocukların görsel algı becerileri ile bakış açısı alma becerileri arasındaki ilişki
Investigation of visual perception skills and perspective taking skills of between 48-60 month old chi̇ldren of attending preschool education in Ankara
- Tez No: 397441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada Ankara il merkezinde bağımsız anaokullarına devam eden 48-60 aylık çocukların görsel algı becerileri ile bakış açısı alma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çocukların cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, doğum sırası, anne öğrenim ve çalışma durumu değişkenleriyle görsel algılama becerileri ve bakış açısı alma becerileri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara il merkezinde Keçiören,Çankaya, Mamak ve Altındağ ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 16 bağımsız anaokulu ile bu okullarda eğitim gören 126 çocuk oluşturmaktadır. Çocukların görsel algılama becerilerini ölçmek amacı ile 'Frostig Görsel Algı Testi', bakış açısı alma becerilerini ölçmek amacıyla 'Bakış Açısı Alma Testi', çocuklara ilişkin demografik bilgilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından geliştirilen 'Aile Bilgi Formu' kullanılmıştır. Frostig Görsel Algılama Testi ve Bakış Açısı Alma Testi örnekleme dahil edilen çocuklara araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Dağılıma ait homojenliğin test edilmesinde Kolmogorov-Smirnova ve Shapiro-Wilk Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulguların analizinde T- Testi ve Tek Yönlü Anova Testi kullanılmıştır. Frostig Görsel Algılama Testi'nden alınan puanlar ile cinsiyet, yaş,doğum sırası ve annelerin çalışma durumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (p0.005).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine relationship between visual perception skills and perspective taking skills of the children whose age ranges from 48-60 months and who are preschooler in Ankara's independent kindergartens. In this study, it was investigated that, whether there is a significant relationship between visual perception skills, perspective taking skills and behavioral assessment based on the various factors such as children's gender, age, birth order and their mother's educational status. The sample of the study is constituted together by the16 independent kindergarten which are under the Ministery Of Education and are located in Ankara and the children studying in these schools. To assess the children's visual perception skills, Frostig Developmental Visual Perception Test, to assess the Perspective Taking Skills, Perspective Taking Test, and to make inquiries about children's demography, developed by the researcher, Family Information Test is used. Frostig Developmental Visual Perception Test was applied to the children that are inserted in the sample by the researcher. To test the homogeneity of the distribution, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests are used. While analyzing the findings obtained, Independent Sample t Test and One Way ANOVA tests are used.