Birleştirilmiş davranışsal konsültasyon programının görmeyen otizmli çocuğun uygun olmayan davranışlarına ve iletişim/sosyal becerilerine etkisi
The effect of conjoint behavioral consultation program on problem behavior and communication/social skills with a blind and autistic child
  1. Tez No: 397457
  2. Yazar: GÜL KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Problem davranışlar özürlü ve özürlü olmayan bireylerde oldukça sık görülmektedir. Problem davranışlar bireyler tarafından istendik bir sonuca ulaşmak için gerçekleştirilirler ve belirli bir işleve hizmet ederler. Bu araştırmada görmeyen ve otizme sahip bir çocuk için aile, okul ve özel eğitim ortamlarını birbirine bağlayarak eğitim ve davranış ile ilgili süreçlerin problem davranışları azaltıp, iletişim ve sosyal becerilerde artışı sağlamak için kullanılan birleştirilmiş davranışsal konsültasyon metodunun potansiyel etkililiği değerlendirilmiştir. Birden fazla yetersizliğe sahip çocuğun ailesi, sınıf öğretmeni ve danışmanı eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesinde sistemler arası birlikte çalışma modeli olan birleştirilmiş davranışsal konsültasyon sürecinde yer almışlardır. Bu yapılandırılmış eğitim modelinde çocuğun bireysel özelliklerine yoğun şekilde yer vererek aile, sınıf öğretmeni ve özel eğitim öğretmeni olan danışman disiplinler arası işbirlikçi olacak şekilde ortak kararlar almışlardır. Araştırmada karma desen kullanılmıştır. Karma desen içinde, nitel açıklamalara ve tek denekli deneysel desenlerden gecikmiş eş zamanlı olmayan davranışlar arası çoklu yoklama desenine yer verilmiştir. Ölçümler aile, okul öğretmenleri ve özel eğitim öğretmeni olan danışmanı içerip çocuğun fonksiyon gördüğü ev, okul ve özel eğitim ortamında konsültasyon bağlantılı uygulanan sağaltımları, uygulamanın kabul edilebilirliğini ortaya koyan sosyal geçerlik çalışmalarını ve danışanların (aile ve sınıf öğretmeni) memnuniyetini kapsamaktadır. Sonuçlar birden fazla yetersizliği olan çocukta birleştirilmiş davranışsal konsültasyon uygulamalarının ev, okul, özel eğitim sistemleri arasında sosyal geçerliliğinin yüksek olduğu izlenimini vermektedir. Tek denekli desenlerden gelen sınırlılıklarla birlikte aile ve sınıf öğretmeni konsültasyon sürecinin yüksek seviyede kabul edilebilir olduğunu ifade etmişlerdir. Araştırmanın daha yüksek sayıdaki denek ile farklı içerik ve durumlar için birleştirilmiş davranışsal konsültasyon modeli ilişkili olarak sürdürülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals with and without disabilities display problem behaviors frequently. Problem behaviors are displayed in order to reach and expected result, and serve a specific function. In this exploratory study, the potential efficacy of conjoint behavioral consultation (CBC) as a model for linking families, schools, and special education settings to address educational concerns in order to reduce problem behaviors, increasing communication and social skills for a child with visual impairment and autism spectrum disorder (ASD) were evaluated. The child with, multiple disabilities his parents, school teacher, and consultant were involved in conjoint consultation, a model of cross-system collaboration to address shared concerns for educational needs. In this structured educational model, parent, teacher, and special education teacher (consultant) worked collaboratively in interdisciplinary joint decision making with extensive input regarding child's individuality. The study incorporated a delayed non-concurrent multiple probe design across behaviors using qualitative explanations in mixed design. Outcome measures included parent, school teacher and special education teacher observations of child functioning across home, school and special education settings as a result of consultation-mediated interventions and social validity indices assessing acceptability and consumer satisfaction. Results suggested the impression that CBC is a socially valid procedure for addressing concerns of child with multiple disabilities across home, school and special education systems. Both parents and school teacher reported the consultation process to be highly acceptable although limitations with the methodology of single subject design. Research is needed to determine the contexts and conditions under which the model is more or less effective using increased number of subjects.