Nörogelişimsel bozukluğu olan çocuklarda motor performans ile günlük yaşam aktivitelerinin arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between motor performance and activities of daily living in children with neurodevelopmental disorders
  1. Tez No: 399145
  2. Yazar: MELEK VOLKAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ELBASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Nörogelişimsel Bozukluğu olan çocukların motor performans açısından değerlendirilmesi ve yetersizlik görülen alanların tespit edilerek belirlenen bu problemlerin önleminin alınmasıyla uygun eğitsel ve fizyoterapi rehabilitasyon programlarının planlanmasına yön verilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 4,5–14,5 yaş arasında Nörogelişimsel Bozukluk tanısı alan 6 Down sendromlu, 20 Otistik, 22 Özgül Öğrenme Güçlüğü, 59 Mental Retarde ve 36 sağlıklı olmak üzere toplam 143 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden bütün olguların genel bilgileri kayıt edildikten sonra değerlendirmeleri Bruininks-Oseretsky Motor Performans Testi ve Wee-FIM yaşam kalite indeksi ile yapıldı. Araştırmaya 60 kız, 83 erkek çocuk katıldı. Hasta çocukların yaş ortalamaları 9,96±2,27 idi. Sağlıklı çocukların yaş ortalamaları 8,72±1,98 idi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the motor performance of children with Neurodevelopmental Disorders, identify the areas with deficiencies and by taking the necessary precautions and thus providing direction for planning appropriate educational and physiotherapy rehabilitation program. 6 children with Down Syndrome, 22 children with Learning difficulties, 59 children with Mental Retardation, 20 children with Autism; a total of 107 children with Neurodevelopmental disorders and 36 healthy subjects were included in the study. The subjects who agreed to participate were assessed first with a demographic assessment then with the Bruininks-Oseretsky Test of Motor Performance and WeeFIM functional independence measure index. 60 female and 83 male patients were included in the study. The mean age of the patients was 9,96±2,27. The mean age of the healthy subjects was 8,72±1,98.