Tip 2 diyabetli hastalarda serum çinko, bakır ve seruloplazmin düzeyleri
Serum zinc, copper and ceruloplasmin levels in TYPE 2 diabetic patients
  1. Tez No: 399233
  2. Yazar: EMİNE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda, diyabetli hastalarda serum çinko, bakır ve seruloplazmin düzeyleri arasında farklılık olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalına bağlı Obezite ve Diyabet Polikliniğine Ocak 2013- Haziran 2013 tarihleri arasında başvuran 50 tip 2 diyabet hastası (23 erkek, 27 kadın) ve aynı tarihler arasında Hormon Polikliniğine başvuran 30 sağlıklı gönüllü (12 erkek, 18 kadın) ile yapılmıştır. Hastaların yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, hipertansiyon, uygulanan tedavi metodu parametreleri kaydedilmiş olup, hastaların yaş ortalaması 53,3, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 51,4 bulundu. Çalışmamız sonunda, çinko parametresinde, erkek cinsiyetinde hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı fark bulunmazken, kadın cinsiyetinde kontrol grubunun çinko miktarı ortalaması hasta grubundan anlamlı derecede yüksektir. Ayrıca cinsiyet farkı gözetmeksizin grupların çinko ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Bakır parametresinde, hasta ve kontrol gruplarının bakır ortalamaları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Ancak iki grupta da kadınların bakır miktarı ortalamasının erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Seruloplazmin oksidaz aktivitelerine bakıldığında ise, hasta grubu ortalaması kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksektir. Bununla beraber erkek hasta grubu ve kadın hasta grubu kendi kontrolleri ile karşılaştırıldığında seruloplazmin değerleri kontrol gruplarından istatistiksel olarak önemli derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to search whether there is a difference at the level of serum zync, copper and the ceruloplasmin of diabetic patients. This study was carried on 50 type 2 patients (23 male and 27 female ) applied to the Obesity and Diabetic Polyclinic of Gazi Universty Department of Internal Medicine Endocrinology and Metabolism Discipline between January 2013 and June 2013. The control group consisted of 30 healthy volunteers (12 male, 18 female) who applied to Hormon Polyclinic of the same hospital at the same time interval. Patients age, gender, smoking habits, hypertension, treatment methods were saved. The average age of patients has been found 53,3 and the average age of control group has been found 51,4. At the end of our study, it is stated that for zync parameter, there has been no significant difference found between male patients and male control group. However the average level of zync of female control group has been found to be significantly higher than that of female patients. Besides, when gender factor hasn't been taken into consideration, no statistically significant difference has been described between two groups average level of zync. As for copper parameter, no statistically significant difference has been seen between patient and control groups level of average copper level. In spite of this, in both groups, average copper level of female subjects has been found to be significantly higher than that of males in statistical terms. Considering ceruloplasmin oxidase activities, the average level of ceruloplasmin oxidase of patient group has been found statistically meaningfully higher than that of control group. Therewithal, when a comparison was done between male patient group and male control group and between female patient group and female control group the difference has been found to be much higher than that of control group.