E-ticarette fırsat sitelerine yönelik şikayetlerin ve işletme cevaplarının içerik analizi
Content analysis of the complaints against group buying web sites in e-commerce and the responses of the enterprises
  1. Tez No: 399402
  2. Yazar: NESLİHAN HIZIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, fırsat sitelerinie ilişkin tüketici şikayetlerinin ve bu şikayetlere verilen işletme cevaplarının içerik analizi yöntemiyle incelenmesidir. Bu amaçla fırsat siteleri hakkındaki şikayetler ve işletme cevapları içerik analizi metodu ile incelenmiştir. Çalışma, www.sikayetvar.com sitesinde 14 Kasım 2012-19 Kasım 2013 tarihleri arasında, işletme cevapları verilmiş 400 fırsat sitesi şikayetinden oluşan örneklemin içeriği analiz etmiştir. Bu verilerin Nvivo 10 nitel veri analizi paket programına aktarılarak çözümlemesi yapılmıştır. Araştırma sonucunda fırsat sitelerini kullanan tüketicilerin bazı konularda yoğun şikayetlerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu şikayetler; fonsiyonel, finansal, psikolojik, yasal ve zaman açısından şikayetler olarak belirlenmiştir. Bu şikayet konularına karşılık olarak işletmelerin verdikleri cevapların ikna, iletişim, problem çözme becerileri gibi yönlerde şikayetleri karşılayıp karşılamadığı incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Elektronik Ticaret, Fırsat Siteleri, şikayet, içerik analizi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate consumer complaints regarding the group buying web sites and content analysis of the answers given to these complaints. For that purpose, the complaints about the group buying web sites and the responses of the enterprices were examined with the method of content analysis. This research analysed at the website www.sikayetvar.com, between 14th November 2012 – 19th November 2013, the content which was formed 400 responded group buying web sites examples. These data were analysed by transferring data to Nvivo 10 data anlysis software. At the result of the research it is established that the consumers who use group buying web sites have extensive complaints about certain subjects. These complaints are defined about; functional, financial, psychological, legal and time. In reply to these subjects of complaints, it is examined whether the responses of the enterprices satisfy the complaints in terms of skills like conviction, communication and problem solving. Key Words : Electronic commerce, group buying web sites, complaint, content analysis