A comparative study of perceptions of Armenians in Turkey and Armenia regarding 1915 Medz Yeghern
1915 Medz Yeghern'e ilişkin Türkiye'deki ve Ermenistan'daki Ermenilerin algılarının karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 399563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA KÖK ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de ve Ermenistan'da Ermeniler arasında 1915 Medz Yeghern algısı ile ilgilidir. Araştırma konusunu ayrıntılandırmak için, geniş bir akademik literatür ile otuz derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler değerlendirilmiştir. Tezin amacı Türkiye ve Ermenistan'da Ermeniler ile yapılan görüşmelerden çeşitli veriler toplayarak zaman boyunca algı dönüşümünü anlamak ve bunun yanı sıra ana faktörleri incelemek, 1915 Medz Yeghern algısını oluşturan faktörleri ve Ermeni tarafının Türkiye'den beklentilerini (hükümet ve sıradan vatandaş bazında) ortaya çıkartmaktır. Tez, sadece akademik literatüre Ermenilerin Medz Yeghern algısına ilişkin bir katkı sunmakla kalmayıp; aynı zamanda Türk okuyuculara Ermeni-Türk ilişkileri konusunda, karşı tarafın kaygıları ve beklentileri üzerine derinlikli bilgi edinebileceği bir kılavuz rölü görecektir. Anahtar Sözcükler Medz Yeghern, Algı, Tarihsel Batı Ermenistan, Travma.
Özet (Çeviri)
This study deals with the perception of 1915 Medz Yeghern among Armenians in Turkey and Armenia. To elaborate the research topic, thirty in-depth semistructural interviews along with the wide academic literature were utilitized. The thesis is multifaceted: by collecting various data from interviews conducted with Armenians in Turkey and Armenia, it aims to iluminate the transformation of their perception throughout the time, to examine the main factors, that shapethe perception of 1915 Medz Yeghern, as well as to reveal the expectations of Armenians from the Turkish side (both from the government and ordinary citizens). This thesis is not only an additional contribution to the academic literature on Medz Yeghern perception by the Armenian side, but at the same time it is a specific guideline for the Turkish readers to get acquainted with the concerns and expectations of the Armenians living in Turkey and Armeniaregarding the Armenian-Turkish relations. Key Words Medz Yeghern, Perception, Historical Western Armenia, Trauma.