Çalışan çocuklara yönelik sosyal politikalar
Children oriented social policies
- Tez No: 399688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çocuk işçiliği, insani gelişim açısından ciddi bir sorun olarak görülmektedir. Dünya'da her 5 çocuktan biri çalışmak zorunda bırakılırken, bu çocuklar sağlıklı bir çevreden ve temel özgürlüklerden de mahrum bırakılmakta, fiziksel, sosyal, kültürel, duygusal ve eğitsel gelişime zarar veren koşullarda çalıştırılmaktadır. Çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik ortaya konulan çabalara rağmen yeterli bir sonuç alınamamasının arkasında, emek piyasasının esnekleşmesi ve kuralsızlaşmanın yaygınlaşması gelmektedir. Mevcut sistem dezavantajlı gruplar için çocuk hakları, yardım organizasyonları ve politik yaptırımlar ile göstermelik, yetersiz çözümler üretmektedir. Çalışan çocuklar günümüzde küresel bir sorun olarak görülmektedir. Çalışan çocuklar gibi grupların varlığı ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ile ilişkilendirilmekte, bu çocuklara yönelik sosyal politikalar beraberinde siyasi yaptırımları da getirmektedir. Sorunun çözümü, sadece kısa vadeli ağırlıklı olan uygulamalarla değil, uzun vadeli yapısal sorunlar ve ekonomik eşitsizliklerin düzeltilmesini ve aile refah düzeyinin her yönden yükseltilmesini gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
Child labour is considered as a serious problem in terms of human development. In the world, each of every five children are forced to work, they are deprieved of a healtly environment, basic freedoms and they are worked under the conditions which physically, socially, culturally, emotionally and educationally harmful. Despite the cautions which were taken to prevent child labour, efficient results could't be gotten the reason for this was labour market flexibility and proliferatien of deregulation. The current system's rights generate insufficient and only for show solution. As well as charity organizations and political sanctions. Working children are seen as aglobal problem. The existance of groups as well as working children is linked with development levels of countries. Social politics aimed at these children lead the political sanctions. İt requires not only shotr therm practising but also long term reforming stuructural problems and economicial inbalance, raising the level of a family welfare.