İş hayatında stresin performansa etkileri: Yalova Üniversitesi örneği
The effects of job stress in the life an example of Yalova University
- Tez No: 399687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. YUNUS TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde her alanda yaşanan çok hızlı gelişmeler bireyleri bu değişimlere uyum sağlama noktasında zorlamakta ve strese neden olmaktadır.yaşanan hızlı değişimlerin yanı sıra bireysel özellikler( kişilik ,yaş,cinsiyet,eğtim durumu gibi) ve çalışanın fiziki çalışma koşulları (çalışma düzenı ,işyerindeki ilişkiler ,örgüt yapısı, işin özellikleri gibi) de stres üzerinde etkili olmaktadır. Bu çalışmada, iş hayatında iş stresi ve sonuçları incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; iş stresi kavramı, tanımı, iş stresinin ilişkide olduğu kavramlar, iş stresinin nasıl ortaya çıktığı, iş stresini etkileyen faktörler, iş stresinin sonuçları, üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde; bireysel ve örgütsel stres yönetimi, performans değerleme uygulamalarının iş stresine etkileri ile stres, performans arsındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın Üçüncü bölümünde ise iş stresi ile ilgili yapılan yurtiçi ve yurtdışında uygulamalar değerlendirilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Yalova üniversitesinde çalışanların stresini ölçme yönelik yapılan alan araştırması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays experienced very rapid development in all areas of the individual at the point of forcing it to adapt to changes and stress is caused. The rapid changes as well as individual characteristics (personality , age, gender, educatinal status) and the employee's physical working conditions (working flat area , workplace relations, organizational structure , job characteristics) stress has an impact on . In this study , business, work stress and the results were examined . In the first part of the study ; The concept of job stress , by definition , the concept of job stress is in the relationship , how the emergence of job stress , job stress , factors affecting the results of the stress of work , are emphasized. In the second part of the study ; individual and organizational stress management, performance appraisal practices with the effects of stress at work stress, the relationship between performance was examined. work related stress in the domestic and international applications are evaluated. In the third part of the study on job stress in the domestic and international applications are evaluated. In the fourth part Yalova University for measuring the stress of working in the field of research is situated.