Fikir hayatı ve gazeteci kimliğiyle Yağmur Atsız: Biyografik bir çalışma
Yağmur Atsız with his intellectual life and journalist identity: A biographic study
- Tez No: 405694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Gazetecilik, Biography, Journalism
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Yağmur Atsız, yarım asırdan fazla gazetecilik mesleğini icra eden bir Türk gazetecidir. Günümüzde devam etmekte olduğu gazetecilik mesleğini büyük bir hassasiyetle sürdürmektedir. Vatansever bir gazeteci olan Atsız, Türk toplumuna yönelik gözlemler ve araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar neticesinde, Türk dili ve kültürel kimliği ile ilgili tespitlerde bulunmuştur. Türk toplumunun mevcut durumuna yönelik değerlendirmelerde bulunan Atsız, çoğunlukla sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde yoğunlaşmıştır. Üniversite yıllarından itibaren Türkiye'de ve Avrupa'da çeşitli basın yayın kuruluşlarında çalışan Atsız, entelektüel kimliği ile mesleğinin sorunlarına da çözüm önerileri getirmektedir. Eserlerinde gazeteciliğin bireysel, örgütsel ve toplumsal problemlerini ele almaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'de gazetecilik mesleğinin günümüzdeki sorunları, Yağmur Atsız' ın eserlerinden yola çıkılarak, Gazetecilik Kuramları kapsamında; Makro, Meso ve Mikro alanlar temel alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Yağmur Atsız is a Turkish journalist, who practice the profession of journalism more than half a century. He continues journalism profession that is still ongoing today with great precision. As a patriotic journalist, Atsız, performed the observations of the Turkish community and research. In result of his research, he determines Turkish language and cultural identity of the community. Atsız in the assessment for the current state of Turkish society, mostly focused on the problem and possible solutions. Since the university years working in various media organizations in Turkey and in Europe, with his intellectual identity, Atsız brings with the solutions for the problems of his profession. In the works, he addresses the individual, organizational and social problems of journalism. In this study, the current problems of journalism in Turkey were examined via Yağmur Atsız's the basis of the work, the scope of Journalism Theories; Macro, Meso and Micro areas.