Süperintegrallenebilir kuantum osilatör ve coulomb sistemleri
Superintegrable quantum oscillator and coulomb systems
  1. Tez No: 406405
  2. Yazar: HİLAL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRZA KERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada matematiksel fizikte çok iyi bilinen kepler, hidrojen atomu ve harmonik osilatör sistemleri ele alınmaktadır. Maksimal süperintegrallenebilir olan bu sistemler beş bağımsız hareket integrallerine sahiptir. Klasik sistemler için bu hareket integralleri (Newton denklemini çözmeden) yörüngelerin bulunmasında kuantum sistemler için ise (Schrödinger denklemini çözeden) enerji spektrumun bulunmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis we deal with the most well-known Hamiltonian systems in mathematical physics : the Kepler system , the hydrogen atom and the harmonic oscillator. These systems are maximally superintegrable and possess five independent integrals of motion For classical systems these integrals of motion are used to obtain the trajectories without solving Newton equation while for quantum ones they are used to obtain the energy spectrum without solving the Schrödinger equation.