Diyabetik ayak komplikasyonu olan ve olmayan diyabet hastalarının yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life of diabetes patients with and without diabetic foot complications
  1. Tez No: 406704
  2. Yazar: ŞEYMA COŞKUNSU ULUSLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma; diyabetik ayak komplikasyonu olan ve olmayan diyabet hastalarının yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte bir araştırma olarak gerçekleştirildi. Araştırma 12.3.15 - 15.5.15 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı servislerine ve polikliniklerine başvuran, araştırma kriterlerine uygun 50 diyabet ve 50 diyabetik ayak hastasıyla yapıldı. Araştırmada veri toplama aracı olarak hastaların tanıtıcı özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”, ve ''SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği'' kullanıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS for windows 17 programı kullanıldı. Yaşam kalitesinin kişisel bilgilere ve hastalığa ilişkin özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği t testi ve ANOVA varyans analizi ile değerlendirildi. Araştırmaya katılan diyabet hastalarının %30'unun cinsiyeti erkek, %70'inin kadın olduğu, diyabetik ayak hastalarının ise %80'inin erkek %20'sinin kadın, diyabet hastalarının yaş ortalaması 53,00±5,73; diyabetik ayak hastalarının ise yaş ortalaması 53,32±5,79 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was a descriptive cross sectional study to determine the quality of life of diabetes patients with and without diabetic foot complications.Research had been made between 03.12.2015 – 05.15.2015 in Istanbul University Faculty of Medicine, Department of General Surgery, admitted to outpatient services and was made with the appropriate 50 diabetes patients and 50 diabetes with diabetic foot patients' research criteria. As data collection tool to identify patient characteristics“Personal Information Form”, and 'SF-36 Quality of Life Scale' was used. When assessing the results obtained in this study, SPSS for Windows 17 program was used for statistical analysis. If it varies according to the characteristics of personal information and disease quality of life was assessed by t-test and ANOVA analysis of variance. Gender of patients patricipating in diabetes research was 30% of men and 70% of female, while 20% of diabetic foot patients were female, 80% male. Mean age 53.00 ± 5.73 for patients with diabetes and the average age of patients with diabetic foot were found to be 53.32 ± 5.79.