Avrupa ülkelerinin AR - GE etkinlik analizi
R & D efficiency analysis of European countries
- Tez No: 407307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küresel rekabetin yoğun olduğu alanlarda Ar-Ge faaliyetleri büyük önem taşımaktadır. Ar-Ge faaliyetlerine bütçe ayıran, personel istihdamı sağlayan ülkeler de yaptıkları yatırımlardan en üst düzeyde fayda sağlamak istemektedir. Bu sebeple, ülkelerin Ar-Ge faaliyetlerindeki etkinliklerini başka ülkelere kıyasla ölçebilmek oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, 2010-2012 ve 2011-2013 dönemleri için Avrupa ülkelerinin Ar-Ge etkinlik düzeylerinin 2 farklı model ile karşılaştırmalı olarak ortaya konulmasıdır. Çalışmada, Charnes vd. (1978) ve Banker vd. (1984) tarafından ortaya konulan CCR ve BCC etkinlik analizi yaklaşımları kullanılarak analizler yapılmıştır. Gerçekleştirilen VZA yöntemi Model-1 ve Model-2 için girdi olarak toplam Ar-Ge harcamaları ve toplam Ar-Ge personel sayısı kullanımmış olup, yayın sayısı ile patent sayısı Model-1 çıktıları, ileri teknoloji ihracat tutarı ise Model-2 çıktısı olarak kullanılmıştır. Model-1 ve Model-2 için 2010-2012 döneminde ülkelerin CCR ve BCC etkinlik seviyeleri değerlendirildiğinde, her iki model ve yöntem için tam etkin konumda olan tek ülke Malta'dır. 20011-2013 döneminde, Model-1 ve Model-2 için CCR ve BCC sonuçlarına göre ülkelerin etkinlik seviyeleri değerlendirildiğinde de her iki model ve yöntem için tam etkin konumda olarak yine sadece Malta gözlemlenmiştir. Bu kapsamda; Avrupa ülkelerinin Ar-Ge etkinliklerinin belirlenmesinde veri zarflama analizi yaklaşımının anlamlı sonuçlar verdiği ve belirlenen ülkeler arasında kıyaslama yapılabildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
R&D activities have a great importance where global competition is intense. The countries, allocating budget for R&D activities and providing staff employment, seek to provide the highest level of benefits from their investment. For this reason, to indicate the effectiveness of R&D activities in the countries is very important to compared with the other countries. The goal of this study is to provide R&D efficiency levels of the European Countries comparatively for periods 2010-2012 and 2011-2013 under two models. In this study, CCR and BCC efficiency analysis approaches which were introduced by Charnes et. al (1978) and Banker et. al (1984) has been used. In the applied DEA, the total R&D expenditures and the number of R&D personnel as inputs for Model-1 and Model-2 and the number of publications and the number of patents as outputs for Model-1 and high-tech exports amount as output for Model-2 were used. In the period 2010-2012, according to CCR and BCC efficiency scores of countries for Model-1 and Model-2, only Malta has demonstrated full efficiency for both CCR and BCC models. Also, in the period 2011-2013, according to CCR and BCC efficiency scores of countries for Model-1 and Model-2, just only Malta has demonstrated full efficiency for both CCR and BCC models. In this respect, DEA can give significant results and give opportunities for comparisons in investigating the R&D efficiencies of the European Countries within the countries.