The importance of training in implementing HRM strategies in organization
Örgütlerde İKY strateji̇leri̇ni̇n uygulanmasında eği̇ti̇mi̇n önemi̇
- Tez No: 407838
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA ÖYKÜ İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsan kaynakları yönetiminde (İKY) eğitim ve gelişmenin omurgası olduğu gerçeğini bilerek bu çalışma İKY stratejilerinin uygulanmasında eğitimin rolünü daha fazla vurgulamak amacıyla ilgili literatüre odaklanmıştır. Eğitim İKY'nin en önemli faktörlerinden birisidir ve personel sürekliliğini sağlamak olarak adlandırılabilir. Eğitim programları amaçları arasında, personel becerilerinin, kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve sorumluluk kazanmaları olabilir. Eğitimin personelin değil işletmenin yararına olacağı umut edilmelidir; her durumda eğitimler personelin de yararına olabilecek şekilde olmalı ancak öncelikle firmanın yararına düzenlenmelidir. Bunlara ek olarak, eğitimler, personel davranışlarını etkin biçimde değiştirmeye odaklı olarak tasarlanmalıdır. Böylelikle, istenen personel davranışlarını elde etmek ve firma performansını arttırmak için son derece hayatidir. Bu çalışma, strateji yönetimi ve insan kaynakları yönetimi literatürünü baz alarak, İKY stratejilerinin bir firma için ne kadar önemli olduğunu açıklamaktadır. Yine bu çalışma, stratejileri uygularken, şirketlerin İKY hedeflerinin ve stratejilerinin nasıl şirketlerin eğitim sistemi ile bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
Knowing the fact that training and development is the backbone of human resource management (HRM), this study focuses on the related literature in order to further highlight the role of training in implementing HRM strategies. Training is one of the most important factors of HRM and it could be defined as an efficient way to retain employees. Training could improve the employees' skills, competences, and responsibilities. It is believed that training should not be for the benefit of the employee with the hope that it will benefit the firm; nevertheless, training should be designed for the benefit of the firm considering that in turn it will also benefit the employees. Moreover, training should be designed in a way that it efficiently changes the employees' behavior. Thus, training is vital for organizations to ensure desired employees' behaviors and enhanced firm performance. This study explains the important role of training in implementing HRM strategies in organizations by reviewing both strategic management and human resource management literature. It discusses how the organizations' training system is related to the organizations' HRM goals and strategies through implementing strategies.