Kariyer planlamasının iş tatmini üzerindeki etkisi: Lisansüstü öğrencileri üzerinde bir araştırma
The impact of career planning on job satisfaction: A research on graduate students
  1. Tez No: 408800
  2. Yazar: KEMAL ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kariyer yönetiminin insan açısından öneminin kavrandığı dönemlerden beri insanlar işyerlerinde daha iyi bir mevki edinmek ve onun sağlayacağı maddi kazanç ve sosyal statüden yararlanmak amacıyla kariyer planı yaparlar. Bu araştırma, çalışanların doğalarında bulunan kariyer planlaması sonucu makam edinme ve onu koruma dürtüsünün çalışanların iş tatminleri üzerindeki etkisini araştırmak üzerine kuruludur. Çalışmanın birinci bölüm içeriğinde kariyer kavramına dair tanımlama, kapsamı, kariyer yönetimi ve süreçleri, kariyerle ilgili yaklaşımlar ve kariyerin evreleri, kariyer yönetiminin sistem araçları kariyer yönetim uygulamaları yer almaktadır. Çalışmanın ikinci bölümündü, iş tatmini kavramsal açıdan tanımlanmış daha sonra, iş tatminine dair özellikler, iş tatminin önemi, iş tatmininin gerekli olmasının sebepleri, iş tatmini incelemesinin yararları ve iş tatmini ölçüm tekniklerine yer verilmiştir. Anket verilerinin incelenerek değerlendiği üçüncü bölüm ise, uygulama kısmını oluşturmuştur. Kariyer planlamasının önemsenmesi ve doğru bir şekilde yapılmasının iş tatmini üzerinde ne denli büyük bir etki yarattığı bu çalışma ile ortaya konulmuştur. İş hayatına henüz başlamamış, başlamak üzere olan ve hali hazırda iş hayatına devam eden kişilere verilecek kariyer planlamanın önemini ön plana çıkaran çeşitli eğitimler ve doğru yönlendirilmelerine yardımcı olacak bilinçlendirme çalışmaları çalışanların iş tatmini düzeylerini artırmada önemli etki yapacaktır.
Özet (Çeviri)
The term that since understanding of the importance of career management by people, people do career planning for financial gain and become a better location and make use of it provide social status in their workplace. This research on the employees in the nature of result of career planning obtains an appointment and the urge to protect it of employees job satisfaction effect. The content of first chapter of the study includes definition of the concept of career, its scope, career management and processes, approaches related with career, stages of career and system tools of career management, and the career management practices. The second chapter of the study defines the job satisfaction in conceptual sense, then deals with the characteristics related with job satisfaction, importance of job satisfaction, the reasons why job satisfaction is necessary, benefits of studying on job satisfaction and job satisfaction measurement techniques. The third chapter in which survey data is examined and evaluated constitutes the applied part of the study. This working has shown that; important think is care career planning and doing truth form those can show what a huge effect on job satisfaction. People that didn't start business life almost start and people that working in business life right now will give some working about highlight career planning and that will help you to find truth direction about awareness works will make a big effect on raising their level of job satisfaction of employees.