Tepe yöneticinin otantik ve etik liderlik davranışlarının etik iklim algısına etkisi ve bir araştırma
The effect of the chief executive officer's authentic and ethic leadership attitudes to the perception of ethic climate and a survey
  1. Tez No: 408929
  2. Yazar: MEHMET EMİN TOKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, tepe yöneticinin otantik liderlik ve etik liderlik davranışlarının etik iklime etkisini incelemek üzere geliştirilmiştir. Mersin'de 32 okuldan 305 öğretmene anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda etik liderliğin otantik liderliğin alt boyutu olan ilişkilerde şeffaflık, bilgiyi dengeli değerlendirme, içselleştirilmiş ahlak anlayışı ile birlikte örgütteki etik iklim üzerinde pozitif yönde, otantik liderliğin alt boyutu olan özfarkındağın örgütteki etik iklim üzerinde negatif yönde etkisi olduğu bulgulanmıştır. Ayrıca analizde öğretmenlerin demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, meslekteki ve okuldaki çalışma süreleri) kontrol değişkeni olarak ele alınmış fakat hiçbir etkileri olmadığı için çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This survey is improved to observe the influnce of Chief executive officer's authentic leadership and ethic leadership attitudes on the ethic climate. The inquiry is carried out by 305 teachers from 32 different schools in Mersin. It can be deduced from the survey that ethic leadership has positive influence on the ethic climate of the organization with transparency, balanced knowledge evaluation, internalized morality understanding in the relations of the lower part of the authentic leadership, however, self awareness, the lower part of the authentic leadership has negative influence on the ethic climate of the organization. Additionally, the demographic characteristics of teachers (gender, age, education background, marital status, the period in the profession and in the school) are handled as the control variant in the analysis. However, as these characteristics don't have any influnce, these variants are removed.