Fen lisesi ve Spor Lisesi öğrencilerinin iletişim becerilerinin incelenmesi
Observation of communication skills of students at science high school and sport high school
- Tez No: 409590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA YONCA BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, Fen lisesi ve Spor lisesi öğrencilerinin iletişim beceri düzeyleri incelenerek, bu öğrencilerin okul bazında aldıkları eğitimin iletişim becerisi algılarını etkileme düzeyini tespit etmek, sosyo demografik değişkenlerin etkisini belirlemek ve ortaya çıkan iletişim düzeyine göre çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Elazığ il merkezinde bulunan spor derslerinin ağırlıklı olduğu ve seçme sınavı ile öğrenci alan Kaya Karakaya Spor Lisesi ve en yüksek teog puanıyla öğrenci alan Kaya Karakaya Fen Lisesi ile Cemil Meriç Fen Lisesi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Kaya Karakaya Spor Lisesi ve mevcut iki fen lisesinde en köklü ve teog sınavından en yüksek puanla öğrenci alan Kaya Karakaya Fen Lisesi oluşturmaktadır. Bu araştırmada, Ersanlı ve Balcı (1998) tarafından geliştirilen iletişim becerileri envanteri kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach Alpha katsayısı 72, bulunmuş ve envanter likert tipi 70 sorudan 45 soruya indirgenmiştir. Araştırma verilerini spor lisesinden 114 ve fen lisesinden 196 öğrencinin verileri oluşturmaktadır. Verilerin analizinde, IBM SPSS 21,0 programı kullanılarak, frekans dağılımları, tek yönlü varyans analizi, t – testi ve Tukey HSD kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the level of effect in communication skills perception on a school basis education by observing the students' communication skills level at Science High School and Sport High School, to state social - demographic variables and present solution recommendations according to generated communication level. Kaya Karakaya Sports School and Kaya Karakaya Science High School and Cemil Meriç Science High School Which accept students according to teog grades and which are located in The Elazığ City center in the second term of 2013-2014 academic year, create the population of the Research. Kaya Karakaya Sports High School and Kaya Karakaya Science school which accepts students who get higher grades from teog between the existing schools create the sample. In this study, communication skills inventory which was developed by Ersanlı and Balcı (1998) is used. Inventory consists of 45 Likert-type questions. In this study, Cronbach's alpha coefficient, has been identified as 83. Research data is formed by the data of 114 students of Sports High School and 196 students of Science High School. In Analyzing Data IBM SPSS 21,0 software was used. Frequency distributions, one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) t - test was performed.