Çatışma yönetimi ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between conflict management and turnover intention: A research ob health professionals
  1. Tez No: 412095
  2. Yazar: SADRİYE USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT AKBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsanlık tarihi boyunca devam eden, insan hayatının hemen hemen her alanında yaşanan, modern dünyanın ve örgütsel hayatın vazgeçilmez bir gerçeği olan çatışmanın, doğru bir şekilde algılanıp doğru yönetilmesi; örgütün yararı açısından oldukça önemlidir. Yanlış yönetildiği zaman; anlaşmazlıklara, uyuşmazlıklara ve zıtlaşmalara yol açarak çalışanların iş doyumu ve performanslarını düşürebilmekte ve bunun sonucunda çalışanlarda işten ayrılma niyetinin gelişmesi beklenmektedir. Bu görüş doğrultusunda yapılan bu çalışmanın amacı; çalışanların yöneticileri ile yaşadıkları çatışma sonucunda işten ayrılma niyetinin gelişip gelişmediğini ortaya koymaktır. Çalışma, Sakarya ilindeki kamu hastanelerinde görev yapmakta olan sağlık çalışanları üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya 350 sağlık çalışanı katılmıştır. Çalışmada Putnam ve Wilson (1992) tarafından geliştirilen Örgütsel İletişim Çatışma Ölçeği ve Wayne ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, korelasyon analizi, regresyon analizi, bağımsız örneklerde t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre kaçınma boyutu ile kontrol ve uzlaşma arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmamasına karşılık, uzlaşma ile kaçınma ve kontrol; işbirliği ile kontrol arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulunmaktadır. İşten ayrılma niyeti ile çatışma arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişki bulunmamaktadır. Cinsiyet esas alınarak yapılan analiz sonuçlarına göre kontrol ve işbirliği boyutunda, yaş ve çalışma süreleri esas alınarak yapılan analiz sonuçlarına göre kaçınma ve işbirliği boyutlarında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Eğitim durumu, yaş ve görev süreleri esas alınarak yapılan analiz sonuçlarına göre; işten ayrılma niyetinde istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur. Çalışmanın bulgularına göre çatışmanın işten ayrılma niyeti üzerinde bir etkisi yoktur. Çalışanlar çatışma içine girmelerine rağmen işten ayrılmayı düşünmemektedirler.
Özet (Çeviri)
It is quite important for the benefit of organization that conflict, which has continued throughout the human history, has experienced in almost every field of human life, and is an inevitable reality of modern life and organizational life, must be perceived and managed properly. When it is not managed properly, it reduces the job satisfaction and performance of employees by causing to disagreements, incompatibilities, and oppositions. As a result, employees are likely to develop an intention to quit. In this regard, the aim of this study is to determine that after a conflict between the employees and their managers brings about the intention to quit or not. The study was conducted on health professionals working in public hospitals located in Sakarya province. 350 health professionals participated in the study. Organizational Communication Conflict Instrument developed by Putnam and Wilson (1992) and Turnover Intention Scale developed by Wayne et al. (1997) were used. The validity and reliability analyses of the scales were carried out. The data were analyzed through descriptive statistical methods, correlation analysis, regression analysis, independent-samples t-test, and one-way analysis of variance. The research findings indicate that avoidance does not have a statistically significant relationship with control and compromise, but compromise has a statistically significant relationship with avoidance and control, and collaboration has a statistically significant relationship with control. There is no statistically significant relationship between intention to quit and conflict. The results of the analysis based on gender indicate that there is a significant difference between the female and male in terms of control and collaboration. The results of analysis on the basis of age and term of employment show that there is a statistically significant difference between the participants in terms of avoidance and collaboration. The analysis results based on educational status, age, and term of office demonstrate that there is a statistically significant difference between the participants in terms of intention to quit. The research findings reveal that conflict has no influence on intention to quit. In other words, employees do not intend to quit job though they are involved in a conflict.