Sağlık sektörü çalışanlarının işten ayrılma niyetinde kuşaklar arasındaki farklılıklar
Health sector differences between generations that's intention to leave in employees
  1. Tez No: 443441
  2. Yazar: KEVSER HAZAL TATARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sağlık hizmetleri çalışanlarının işten ayrılma niyetleri ve kuşaklar arasındaki farklılıkları ortaya koyma amacıyla hazırlanan bu çalışma genel hatlarıyla 6 bölüm olarak oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında yapılan literatür taramasında sağlık çalışanları, işten ayrılma niyeti ve kuşaklar arasındaki farklılıklara ve bunlarla ilgili kavramlara yönelik genel bilgiler yer almaktadır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen uygulamanın örneklemi İstanbul İli'nde 2015 yılında işten ayrılmış olan hastane çalışanları arasından rastgele yöntemle seçilen 190 birey oluşturmaktadır. Yapılan araştırmaya katılanlar içerisinde Y kuşağı çalışanlar çoğunluktadır. Çalışanların işten ayrılma sebepleri incelendiğinde kişisel sebepler ile çalışma koşulları ve iş yoğunluğunun ağırlıkta olduğu görülmüştür. Şirketle ilgili sorunlar nedeni ile işten ayrılma oranı sadece %11,6 oranındadır. Y kuşa ve X kuşağında işten ayrılma nedenleri incelendiğinde işten ayrılma sebep grupları ile jenerasyon kuşakları arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki bulunduğu ve ücret ve şirketle ilgili sorular sebebi ile işten ayrılma X kuşağında daha fazla görülürken kişisel sebepler, kariyer değişikliği, performans düşüklüğü ya da çalışma koşulları ve iş yoğunluğu sebebi ile işten ayrılma Y kuşağında daha fazladır.
Özet (Çeviri)
This study was created for the purpose of health service workers' intention of quitting their jobs and the differences between generations as 6 chapters. During literature research of this study is discovered health workers' intention of quitting their jobs and the differences between generations and general information about related terms. The sample that was occurred during the study was applied to hospital workers that quitted their jobs were chosen randomly 190 people in Istanbul in 2015. The participants were mostly Y generation workers. Personal reasons, work conditions and work intensity were the most common reasons that people quitted their jobs when the study was examined. Quitting job rate of the problems about the company is only 11.6 %. When the reasons of quitting job were examined there is a statistically meaningful relationship between Y generation and X generation and the salary and the problems about the company were the reasons that mostly seen on X generation and personal reasons, changing career and lack of performance or working conditions and work intensity were the reasons that mostly seen on Y generation.