Azerbaycan'dan Türkiye'ye eğitim amacıyla gelen öğrencilerin dil, kültür, sosyal problemleri ve çözüm teklifleri
  1. Tez No: 41229
  2. Yazar: BİLGE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDURAHMAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Dünya son birkaç yıldan bu yana çok hızlı bir değişikliğe uğrayarak yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Bu değişikliklerin başında Türkiye'yi çok yakından İlgilendiren Doğu Bloku'ndakl çözülme ve 70 yıllık Sovyetler Blrllği'nln yıkılması gelmekledir. SSCB'nin yıkılması, Türk dünyasının yeniden var olması demektir. Bağımsızlıklarına katışan Türk Cumhuriyetleriyle kurulan yakm ilişkiler sayesinde Türkiye; coğrafyası, nüfus yoğunluğu, gelişme seviyesi, ekonomisi, yetişmiş kadroları ile güçlendirdiği demokrasisi ve askeri kuvvetiyle gelecekte bölgesel bir güç haline dünüşeeeklir. Kurulan ilişkilerle temeli atılan bu gücün büyümesini Türk Cumhuriyetlerinden eğitim amacıyla gelen gençler sağlayacaktır. Bu sebeble ülkemize gelen öğrenciler iyi tanınmalı, onların sorunlarına akılcı çözümler üretilmelidir. Gelecekte öncü devlet rolünü sürdürmek ve Türk dünyasına açılan kapı olmak İstiyorsak; bu konuya gereken önemi vermeliyiz. DU, inanç ve tarih birliği olan halkların bir araya gelmemesi içüı hiçbir sebeb yoktur. Bunun sağlanması için ciddi, sürekli ve akılcı politikalar üretilmesi gerekmektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our world has been changing rapidly for the last years. One of these changes in the dissolution of the Iron Curtain and the breakaway of the Soviet Union. The split the former Soviet union is closely related the Turkish republics hi the region. Due to the close relationship with the other Turkish independent states, Turkey will turn into the poverful country by mean, its geographical situation population and economy. The young people will be influential in forming a sound relationship with the Turkish slates. For this reason we should give importance to the students coming from these states and endeavour to solve their problems. These is no reason for these nations which have a lof of cmmon points In terms of language, belief system, and history to come together. To provide this it is essential to have permanent sound policres carried out.