13-15 yaş obez erkek çocukların 12 haftalık fiziksel aktivite sonrası beden imajı algısı ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Examination of Body Image Perception and Psychological Well-Being Levels of 13-15 Year Old Obese Boys After 12 Weeks of Physical Activity
  1. Tez No: 484852
  2. Yazar: OSMAN KUSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma Ankara Büyükşehir Belediyesi aile yaşam ve gençlik merkezlerine üye 13-15 yaş aralığındaki obez çocuklara 12 haftalık egzersiz uygulanarak beden kitle endeksi, beden imajı algısı ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkilerini görmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında merkezlere üye 13-15 yaş aralığındaki 30 erkek çocuğun beden kitle endeksi puanları ölçülerek obez oldukları tespit edilmiş ve 12 haftalık aktivite öncesinde kendilerine Beden İmajı Algısı ve Psikolojik İyi Oluş ölçekleri uygulanmıştır. Egzersiz programı uygulandıktan sonra ilk uygulama tekrarlanmıştır. İstatistiksel yöntem olarak katılımcılardan elde edilen beden kitle endeksi, beden imajı algısı ve psikolojik iyi oluş değerlerinin normal dağılımlarını incelemek için Kolmogorov-Smirnov Z testi uygulanmıştır. Fiziksel aktivite öncesi ve sonrasındaki farklılığı incelemek için eşli örneklere T Testi (pairedsample t test) uygulanmıştır. Uygulanan fiziksel aktivitenin çocukların yaş faktörüne göre beden kitle endeksi, beden imajı algısı ve psikolojik iyi oluş değerleri üzerinde oluşturduğu farklılaşmayı incelemek için Oneway ANCOVA testi uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan istatistik analizler α=0,05 anlamlılık ve %95 güven düzeyinde uygulanmıştır. Uygulanan testler bilgisayar destekli veri analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen test sonuçlarına göre katılımcı obez çocukların başlangıç seviyelerine göre kilo verdikleri ve beden kitle endeksi puanlarının düştüğü, beden imajı algısı seviyelerinin yükselerek kendi bedenlerinin farkına varma düzeylerinin yükseldiği ve hoşnutluklarının arttığı, psikolojik iyi oluş düzeylerinin artarak psikolojik güç ve kaynaklarının yükseldiği sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların yaş farklılıklarının beden kitle endeksi, beden imajı algısı ve psikolojik iyi düzeylerine etki etmediği ve gerçekleşen bu değişimin yaştan kaynaklanmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to observe body mass index, body image perception and psychological well-being effects of obese children aged 13-15 years who participated in Ankara Metropolitan Municipality Family Life and Youth Centers by 12 weeks of exercise. Within the scope of the study, 30 male children aged 13-15 years who were members of the centers were found to be obese by measuring their body mass index scores and they were applied Body Image Perception and Psychological Well-Being Scales before 12 weeks of activity. After the exercise program was succeeded, the first application was repeated. Kolmogorov-Smirnov Z test was applied to examine the normal distribution of body mass index, body image perception and psychological well-being obtained from participants as statistical method. T-test (paired sample t test) was applied to paired samples to investigate the difference before and after physical activity. Oneway ANCOVA test was applied to examine the differentiation of physical activity on body mass index, body image perception, and psychological well-being according to children's age factor. The statistical analyzes used in the study were applied at α = 0,05 significance and 95% confidence level. The tests were carried out using a computer-aided data analysis program. Obtained test results showed that participant obese children lose weight according to their initial levels and their body mass index scores decrease, body image perception levels increase, their level of awareness increases and their satisfaction increases, psychological well-being levels increase and psychological power and resources increase. It was determined that the differences in the age of the participants did not affect the body mass index, body image perception and psychological well-being levels; thus, this change was not due to age.