Türkiye'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin sorunları ve sosyal hizmet gereksinimleri
Problems and social service requirements of international students studying in Turkey
  1. Tez No: 414539
  2. Yazar: YASER SNOUBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yükseköğrenim gören uluslararası öğrencilerin; eğitsel ve akademik başarı, kültürel farklılık, dil bilme, psikososyal, ekonomik, kişisel gelişim ve serbest zaman değerlendirme, barınma, baskı ve ayrımcılığa uğrama sorunlarını ve sosyal hizmet gereksinimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara'da devlet üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerle yapılmıştır. Öğrencilerin yaş ortalaması 23,0'tür. Türkiye'de yükseköğretim görme ortalaması 2,8 yıl, yükseköğrenimde geçirilen süre 1-15 yıldır. Öğrencilerin % 73'ü erkek, % 27'si kız öğrencileri temsil etmektedir. Öğrencilerin büyük bir bölümü hiç evlenmemiştir. Bazı öğrenciler başarısızlık, ekonomik sorun, çalışmak için ara vermek, sağlık sorunları gibi nedenlerle yıl kaybetmiştir. Dil yetersizliği, ekonomik sorunlar, akademik başarısızlık ve akademik personel ile iletişim sorunları öğrencilerin eğitimlerini etkimektedir. Öğrencilerin büyük bir bölümü yabancılara karşı tutum, yemek kültürü, Türk toplumu ile ilgili kurallar ve karşı cinsle ilişkiler konusunda önemli sorunlar yaşamaktadırlar. Öğrencilerin çoğu, dil yetersizliği nedeniyle iletişim sorunu yaşamaktadır. Öğrenciler, aileden uzak kalmanın zor olması, hata yapmaktan korkmak, Türkiye'de korunmaya ve desteklenmeye gereksinim duymak, düşüncelerini ifade etmekte güçlük çekmek, geleceğini güvencede hissetmemek, insanlarla iletişim kurmakta güçlük çekmek, Türkiye'de kendini yalnız hissetmek ve sosyal çevre baskısı gibi sorunlar yaşamaktadırlar. Öğrenciler psikososyal sorunları nedeniyle aile ve arkadaşlarına başvurmaktadırlar. Temel gelir kaynakları ailelerinden ve Türkiye'den aldıkları burstur. En çok beslenme, ulaşım, giyim, okul harcı ve kırtasiyeye para harcamaktadırlar. Öğrenciler KYK'ya bağlı devlet yurtlarında ve evlerde kalmaktadırlar. Kaldıkları yerlerin koşulları, karşı cinsten arkadaş edinmelerini, serbest zamanlarını değerlendirmelerini ve psikolojik durumlarını etkilemektedir. Öğrencilerin büyük bir kısmı kendilerine önyargılı davranıldığını ve çeşitli nedenlerle ayrımcılığa uğradığını bildirmiştir. Öğrencilerin Türkiye'de yaşadıkları sorunların başında akademik sorunlar, ekonomik sorunlar, baskı ve ayrımcılığa uğrama gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the social service needs, educational and academic requirements, cultural, linguistic, psychological, economic, and personal development, in addition to free time activities, housing, and persecution and discrimination problems of international students who are receiving higher education in Turkey. Research was designed for students who are receiving education in the state universities in Ankara. The average age of students is 23.0. The average period of students receiving higher education in Turkey is 2. 8 years, the period spent in higher education ranges 1-15 years. Male students representing 73% from all students while female students represents 27%. The majority of the students have never married. A part of the students have lost years during their education for reasons such as failure, economic problems and break for work and health problems. Language deficiencies, economic problems, academic underachievement and communication problems with academic staff are negatively affect student's education. The majority of the students are experiencing significant problems such as issues of attitudes towards foreigners, food culture, rules regarding the Turkish society and opposite sex relationships. The majority of the students experience communication problem because of language deficiencies. Students faced problems such as it's hard to stay away from family, to be afraid of making mistakes, need to be supported and protected in Turkey, difficulty in expressing their thoughts, insecurity of their future, difficulties in communicating with people, feeling lonely in Turkey, and social environmental pressure. Family and friends are the first to be approached when students they faced with psychosocial problems. The largest source of income for students are their families and scholarship they received from Turkey. They spend most of the money on food, transportation, clothing, school fees and stationery. It has emerged that most students stay at home and in state dormitories which are connected to Credit and Hostels Institution. The conditions of the places where the students stay have had a negative effects at most on their moral and psychological status, making friends of the opposite sex and free time assessment. The majority of students reported that they have been situated to bias and discrimination against them for various reasons. The top problems experienced by international students in Turkey are academic, and economic problems, in addition to pressure and discrimination.