Çocuk edebiyatına uyarlanmış klasik destanlar üzerine bir inceleme: Bilgin Adalı örneği
A review on classic epics adapted to children's literature: An example of Bilgin Adalı
  1. Tez No: 414629
  2. Yazar: MERVE VURUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY KUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çocukların fiziksel ihtiyaçları kadar önemli bir diğer konu ruhsal ihtiyaçlarıdır. Bu konuda önemli etkenlerden biri şüphesiz edebiyattır. Çağdaş yazarlar arasında yer alan Bilgin Adalı'nın çocuklara ve gençlere yönelik farklı türlerde eserleri bulunmaktadır. Bu çalışmada yetişkinler için yazılmış klasik destanların çocuk edebiyatına aktarımı bağlamında incelemek amacıyla yazarın destan türündeki eserlerinin çocuk edebiyatının temel ögeleri açısından irdelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, çocuk edebiyatının gelişimine, genel özelliklerine ve temel ögelerine yer verilmiştir. Kuramsal bilgilerden hareketle eser incelemelerine zemin oluşturulmuştur. Bilgin Adalı'nın destan türünde kaleme aldığı dört eseri (Troya Savaşı ve İlyada Destanı, Odysseia Destanı, Gılgamış Destanı, Oğuz Kağan Destanı), çocuk edebiyatının temel ögeleri olan; karakter, konu, ileti, dil ve anlatım, resim başlıkları altında incelenmiştir. Betimsel tarama yöntemiyle incelenen eserlerde, hedeflenen çocuk ve genç okurların yazınsal gelişim özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu eserlerin belirlenen ölçütlere uygun olduğu görülmüştür. Bu bulgulara dayanarak mevcut uyarlamaların başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Destan türündeki eserlerin analizini içeren bu çalışmanın çocuk edebiyatı sahasında ele alınabilecek farklı edebî türlerin incelenmesine kaynaklık edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Yet another issue as important as children's physical needs is their mental needs. One of the important factors about this topic is no doubt the literature. Bilgin Adalı who ranks among the modern authors has different types of children and youth oriented Works. In this research it is aimed to scrutinize the author's epic works in terms of key elements of children's literature on the purpose of analysing the adaptation of the classic epic works written for adults to children's literature. General features, key elements and development of the children's literature are included in this research. With reference to theoretical information it is formed a basis for work analysis. Four works written up in epic type by Bilgin Adalı (Troya Savaşı ve İlyada Destanı, Odysseia Destanı, Gılgamış Destanı, Oğuz Kağan Destanı) are analysed under the titles of the key elements of children's literature; character, topic, message, language and expression, picture. It is seen that the works are in accordance with the determinated criteria when they analysed with descriptive survey method taking into account the literary improvement characteristics of children and young readers targeted. On the basis of these findings, it is inferred that the existing adaptations are successful. Containing the analysis of epic works this study is being thought to be a source for analysing different types of literary works which can be taken in the field of children's literature.