Ulusal tarih açısından Wole Soyinka'nın otobiyografileri
Wole Soyinka's autobi̇ographies as national history
  1. Tez No: 414654
  2. Yazar: ABDULLAH KODAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANSU ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son dönemlerde otobiyografi yazıları, yazarların kendi kişisel yaşamlarını anlatmanın yanı sıra toplumdaki sosyo-kültürel olaylarıda anlatmaya yarayan bir araç haline gelmiştir. Afrikalı yazarlar içinse kolonializm öncesi ve sonrası kıta üzerindeki farklı ülkelerde yaşanan gerçeklerin anlatılmasının gerekliliği otobiyografi yazılarının yazarlar açısından doğal olan otobiyografi yazım çizgisinden farklı yapıtlar ortaya koymalarına neden olmuştur. Bu bilgiler ışığında bu çalışmada yazar Wole Soyinka'nın The Man Died (1972), You Must Set Forth at Dawn (2006), Isara: A Voyage Around Essay (1989), Ake: The Years of Childhood (1981) adlı yapıtlarında yazarın sadece yaşamını ve kişiliğinin anlatılmasıyla sınırlı tutmayıp, yazarın bu eserlerinde kendi kişisel gelişimiyle birlikte çoğu zaman Nijerya'daki askeri hükümetler zamanında ulaşılması mümkün olmayan, kolonializm öncesi ve sonrası siyasi otorite, misyonerlik, din ve ticari yaşam konularını göz önüne alaraktan nasıl ulusal tarih kitapları niteliğinde yapıtlar ortaya koyduğuyla ilgili derinlemesine analizler içermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent times, the autobiography has become a form of literary expression through which writers address various issues concerning their identity as well as socio-political and cultural realities in society. For African intellectuals, the urgency of pre- and post-independence realities that confronted in different countries on the continent makes it imperative for them to deploy their life narratives beyond the traditional ends which autobiographical works are generally expected to address. It is in this light this study probes into Wole Soyinka's autobiographical writings The Man Died (1972), You Must Set Forth at Dawn (2006), Isara: A Voyage Around Essay (1989), Ake: The Years of Childhood (1981) not only as an introduction of Wole Soyinka's personality and life but also this research deeply concerned how Soyinka constructed his autobiographies as national historical books in parallel to his individual development focusing on political authority, religion, missionary and commercial life pre-post independence in Nigeria which is sometimes impossible to reach the true stories in official historical records under military governments.