Kliniğimizde böbrek biyopsisi kararını etkileyen faktörle ve sonuçlarının irdelenmesi
The factors that afffecti̇ng the decision of renal biopsy and its results in our clinic
  1. Tez No: 414862
  2. Yazar: ALPER CİHAT ERDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SACİT NURİ GÖRGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ Kliniğimizde böbrek biyopsisi yapma kararımızı etkileyen faktorler ve sonuçlarını irdeledik. YÖNTEM VE GEREÇ Ocak 2010 – Aralık 2014 yılları arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde, renal kitle nedeniyle ultrasonografi eşliğinde perkütan böbrek biyopsisi yapılan 30 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Kliniğimizde böbrek biyopsisi kararını etkileyen faktörler ve sonuçları araştırıldı Tüm istatistiksel analizler SPSS 17.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirildi.Tanımlayıcı istatistikler kategorik değişkenler için frekans ve yüzde, sürekli değişkenler için minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma olarak hesaplandı. Uyum analizleri Kappa istatistiği kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Thirty patients with renal masses who had ultrasonography-guided percutaneous renal biopsy were retrospectively evaluated between January 2010 and december 2014 in Izmir Katip Celebi University Ataturk Research and Education Hospital Urology Department. We evaluated the influencing factors for decision of renal biopsy and its results. All statistical analysis was performed by IBM SPSS Statistics, version 17, for Windows (SPSS Inc, Chicago, IL). Frequencies and percentages for descriptive statistics and categorical variables, the minimum, maximum, average and standard deviation for continuous variables were all calculated. The results of surgical pathological diagnoses and the biopsy results were compared with each other by Kappa statistics.