Grup rehberliğinin ve grupla psikolojik danışmanın, lise öğrencilerinin anne-babalarından bağımsız meslek kararı verme davranışına etkisi
  1. Tez No: 41539
  2. Yazar: ASUDE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ KUZGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
127 ÖZET, SONUÇ, ÖNERİLER Bu araştırmanın amacı grup rehberliği ve grup la psikolojik danışma yardımının lise öğrencilerinin meslek kararı verirken bağımsız davranabilmeleri üzerine etkisini ortaya koymaktır. Bu genel amaç çer çevesinde grupla rehberlik ve grupla psikolojik da nışma yardımı alanların çalışma sırasında gelişti rilen Meslek Kararında Bağımsızlık Ölçeği son-test puan ortalamalarının, ön-test puan ortalamalarından yüksek olacağı, ancak rehberlik yardımı alan grubun bu uygulamadan psikolojik danışma grubuna göre daha çok yararlanarak son-test puan ortalamalarının bu gruptan anlamlı biçimde yüksek olacağı araştırmanın denenceleri olarak ifade edilmiştir.Kontrol grubunun ön ve son-test puan ortalamalarında anlamlı bir fark beklenmemektedir. Deneysel bir araştırma biçiminde düzenlenen çalışmada ilkin araç olarak kullanılan Meslek Kara rında Bağımsızlık Ölçeği 204 lise öğrencisine uygu lanarak, yüksek ayırdedicilik gücüne sahip 20 madde seçilerek geliştirilmiştir (e*=0. 85 ). Ölçek daha sonra bu haliyle 241 öğrenciye uygulanarak en düşük puan ları alan, bir başka deyişle bağımlılığı en yüksek olan 15 kız ve 15 erkek öğrenci denek olarak seçil miştir.Denekler 5 kız ve 5 erkek öğrenciden oluşan 10'ar kişilik üç gruba ayrılmış, birinci grup psiko-128 lojik danışma yardımı (n=10,X=49.8,Ss=4. 50), ikinci grup rehberlik yardımı (n=10,X=48. 7,SS=6. 63) almış, üçüncü gruba ise kontrol grubu olarak hiç bir uygulama yapılmamıştır (n=10,X=49.2, SS=4. 68).Uygulama haftada bir saat olmak üzere 8 hafta boyunca sürmüş, Meslek Kararında Bağımsızlık Ölçeği çalışmanın sonunda grup lara bir kez daha uygulanmıştır. Elde edilen veriler 3x2 faktörlü split-plot varyans analizi yöntemiyle test edilmiş, anlamlı bu-, lunan“F”değerleri Tukey testiyle denenceleri sına mak amacıyla incelenmiştir. Bulgular her iki deney grubunun son-test puan ortalamalarının ön-test puan ortalamalarından anlamlı biçimde yümsek olduğunu göstermiştir (p 0.05).. Bu durum çalışmada kullanılan manipulasyonon işe ya radığını göstermektedir.Ancak rehberlik grubunun son- test puan ortalamalarının psikolojik danışma grubun dan yüksek olacağı biçimindeki denence doğrulanmamış, iki deney grubunun son-test puan ortalamalarında an lamlı bir fark görülmemiştir(p > 0.05 ). Bulgular öğrencilerin rehberlik ve psikolojik danışma yardımından eşit olarak yararlandığı, bu du rumda uygulaması daha kolay, ucuz ve zaman kazandıran bir yöntem olan rehberlik yardımının üzerinde durul-129 ması gerektiği biçiminde yorumlanmıştır.Ancak rehber lik uzmanları ve psikolojik danışmanlar lise öğren cilerinin meslek kararı söz konusu olduğunda anne- baba ve gencin etkileşim örüntüsünü mutlaka dikkate almalıdırlar.Bu etkileşimin gencin üzerindeki etki sini -örneğin, psikolojik ayrılmaya, bağımlılık düze- yini-ölçecek standart ölçüm araçlarının geliştiril mesi gerekirliliği bu araştırmada kuvvetle vurgulan mıştır.Gencin anne-babasıyla ilişkilerini bu yönden ele alan ve meslek kararı sürecine uygulayacak çalış malar için alan boş görünmektedir.
Özet (Çeviri)
130 SUMMARY Psychological researchers started to focus on interactive processes of the family and they started to view the family as a system. It is proposed that family interaction patterns affect an individual's resolution of one of the primary tasks of adolescence period: career decision making.The purpose of the present study was to explore the effects of career group counseling and career group guidance on high school students' career decision which is independent from their parents. For this purpose“The Independent Career Decision Scale”was devoloped as the instrument of the study. This scale was applied to 241 high school students then 15 girls and 15 boys among the most dependent students were selected as the subjects of the study. Participants were assigned into three groups involving 5 girls and 5 boys. With an experimental design, first group treated by career group counseling, second group experienced career group guidance in the form of information giving, and the last one was the control group which had no treatment. At the end of the treatment The Independent Career Decision Scale was applied to all groups as the post-test. A 3x2 factorial analysis of variance of split- plot technique and tukey test was used to evaluate the results. The results showed that experimental groups manifested a significant change on pre-test and post- test with respect to the control group. This raeaned thatthe manipulation of the study was successful. But in contrast to the hypothesis a significant difference was not found between two experimental groups. This result was interpreted as the any form of intervention is successful.Then career group guidance must be preferred, because it is easier, cheaper and takes shorter time.