Farklı parametre tahmin yöntemleri ile Gumbel dağılımına ait parametrelerin tahmini
The estimation of the parameters of the Gumbel distribution with different parameter estimation methods
  1. Tez No: 417100
  2. Yazar: ONUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Finans alanında, mühendislikte ve hidrolojide oldukça sık kullanılan Gumbel dağılımında parametre tahmin problemi ile karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, Gumbel dağılımının konum ve ölçek parametreleri için en çok olabilirlik, L-moment,TL-moment, LTL-moment, moment, en küçük kareler, ağırlıklandırılmış en küçük kareler, yüzdelik ve Bain ve Engelhardt tahmin yöntemleri kullanılarak, bu yöntemlerle elde edilen tahmin edicilere yer verilmiştir. En çok olabilirlik tahmin edicilerinin tutarlılık ve asimptotik normallik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, tahmin edicilerin performansları yan ve hata kareler ölçütüne göre bir simülasyon çalışması ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gumbel distribution is widely used in finance, engineering and hydrology and the parameter estimation problem is encountered for this distribution. In this study, estimation of parameters for the location parameter and the scale parameter of the Gumbel distribution are given by using maximum likelihood, L-moment, TL-moment, LTL-moment, moment, least square, weighted least square, percentile and Bain Engelhart estimation methods. The consistency and asymptotic normality properties of the ML estimators are investigated. Furthermore, the performances of the obtained estimators are compared with respect to their biases and mean square errors through a similation study.