Elit hentbolcülerde genel ve özel hazırlık dönemi aerobik ve anaerobik güç testleri ile laktik asit düzeyleri arasındaki ilişki
Corelation between blood lactic acid levels with aerobic and anaerobic strenght in general and specific preparation training period of elite handball players
- Tez No: 418170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, elit hentbolcularda genel ve özel hazırlık döneminde aerobik ve anaerobik güc belirlenerek kan laktat seviyesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Aziziye termal spor kulübünde yer alan 18-23 yaş arası toplam 16 profesyonel erkek hentbol sporcusu katılmıştır. Çalışma gruplarına 6 haftalık hentbol genel hazırlık antrenman döneminden sonra aerobik ve anaerobik test protokolleri (Cooper Testi ve Wingate testi) uygulanmıştır. Aynı test protokolleri 6 haftalık hentbol özel hazırlık antrenman döneminden sonra tekrarlanmıştır. Ayrıca testler öncesinde ve sonrasında LA (laktik asit) seviyesini belirlemek için kan örnekleri alınmıştır. Elde edilen bilgiler SPSS 20 for windows paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research covers 16 professional handball players between the ages of 18-23 who play for Aziziye Thermal Sports Club. The study groups were applied aerobic and anaerobic test protocols (Cooper Test and Wintage Test) after the 6 weeks of handball general preparation training. The same test protocols were repeated after the 6 weeks of handball specific preparation training. Besides, blood samples were taken to determine LA (lactic acid) levels before and after the tests. The data obtained were analysed with SPSS 20 for windows package programme.