Eğitimde kanıt temelli uygulama ve politika geliştirme
Evidence based practice and policy development in education
  1. Tez No: 419349
  2. Yazar: YUSUF CANBOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞATAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Mevcut araştırma yöntemleri içerisinde en yüksek kanıt düzeyine sahip olduğu düşünülen deneysel araştırmaları ve bu araştırmaların sistematik incelemesini ön plana çıkaran kanıt temellilik yaklaşımının eğitim alanını etkilediği varsayılmaktadır.“Kanıt”olarak tanımlanan bilginin; uygulayıcılar ve politika yapıcılar için uygulama ve politika sonuçlarına dair bir gösterge olmanın ötesinde, uygulanacak yeni eğitim programlarına dair kesin, tarafsız, bağlamdan nispeten arınık ve belirli bir dereceye kadar genellenebilir bir dizi sonucu da içermesi beklenmektedir. Bununla birlikte öğretmenlik mesleğine dair araştırma temelli yaklaşım düşüncesi ile ortaya çıkan“eğitimde araştırma ve uygulama açığı”tartışmaları eğitimde araştırma ve uygulama ilişkisinin güçlendirmesinde ve bu açığın giderilmesinde kanıt temelli yaklaşımı temel çözüm yolu olarak görmektedir. Literatür incelemesi yöntemindeki bu araştırmada; eğitimde araştırma-uygulama ilişkisinin doğası, kanıt temelli uygulama ve politika geliştirme modelinin temel tezleri ve modeli ortaya çıkaran temel gerekçeler, hangi tür araştırma bulgularının kanıt niteliği taşıdığı, kanıt temelli uygulama ve politika çerçevesi ve zemininin oluşturulması, modelin sınırlılıkları ile kanıt üretme sürecinin zenginleştirilmesini amaçlayan kuruluşların (sistematik inceleme merkezlerinin) kurumsal yapıları, kanıt üretme ve paylaşma metodolojileri incelenmiştir. Kanıt temelli uygulama ve politika geliştirme modelinin bir takım sınırlılıklarına rağmen araştırma uygulama ilişkisinin güçlendirilmesinde önemli bir rol üstlendiği, bu eksendeki tartışmaların kuramsal boyuttan uygulama boyutuna evirildiği ve WWC ve EPPI gibi sistematik inceleme merkezlerinin bu süreçte giderek daha fazla önem kazandığı bulgularına erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been supposed, evidence based approach which feature experimental research, is the highest evidence in current research methods and systematic review of experimental research influence education field. It has been expected, knowledge which identified as evidence should contain results which are certain, unbiased, relatively indepented of context and proportionately generalizable about new curriculum beyond an indicator about the result of practices and policies for practitioners and policy makers. In addition to this, discussion about gap between research and practice in education which arise with the idea of“teaching as a research based profession”has seen evidence based approach as a main solution for strengthening the relationship between educational research and practice and for closing the gap. In this literature review research, it has been researched that the nature of relation between research and practice in education, main hypothesis evidence based practice and policy model, main reason for emergence of evidence based practice and policy model, research findings which are accepted as an evidence, setting the stage of evidence based practice and policy, limitedness of model, organizational structures and methodologies of brokerage agencies. It has been reached, despite of some limitedness of the model and also on the edge of it has an important role for strengthening relation between research and practice, changing of debates from theory to practice and brokerage agencies like WWC and EPPI have become more important.