Örgütsel vatandaşlık algısı: Kamu ve vakıf üniversitelerinde bir uygulama
Perceptions of organizational citizenship: A case study in public and private universities
- Tez No: 419375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada üniversitelerde çalışan idari personelin demografik özelliklerine göre, örgütsel vatandaşlık davranışını algılama düzeylerinde farklılaşma olup olmadığına bakılmıştır. Ankara'da kamu ve vakıf üniversitelerinde çalışan yaklaşık olarak 21.000 idari personel araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 20TR paket programına aktarılarak analiz edilmiş, değişken yapısına dayalı olarak frekans tablolarından faydalanılmıştır. Değişkenler arasındaki farklılıklar t testi ve ANOVA testi ile ölçülmüştür. Katılımcıların örgütsel vatandaşlık algılarının demografik değişkenlere göre farklılıkları incelendiğinde çalışanların yaşlarına, eğitim durumlarına, çalışma sürelerine, aylık gelirlerine ve çalışılan üniversite türüne göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan çalışanların örgütsel vatandaşlık algılarını ölçmeye ilişkin verdikleri cevapların ortalamaları incelendiğinde 32-38 yaş arası çalışanların algıları daha olumludur. Ayrıca çalışanların örgütsel vatandaşlık algıları; öğrenim düzeyi arttıkça örgütsel vatandaşlık algılarının da önemli ölçüde arttığı tespit edilmiştir. Çalışanların çalışma süreleri arttıkça, örgütsel vatandaşlık algılarının da olumlu yönde değiştiği tespit edilmiştir. Düşük gelire sahip çalışanların algılarının, yüksek gelire sahip çalışanların algılarından daha olumsuz olduğu tespit edilmiştir. Vakıf üniversitelerinde çalışanların kamu üniversitelerinde çalışanlara göre örgütsel vatandaşlık algılarının daha olumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines whether there is differentiation in the perception level of organizational citizenship of the administrative staff by demographic features. The population of the study is comprised of 21,000 administrative staff at state and foundation universities. Data collected were analysed through SPSS 20TR software and frequency tables based on the variable structure were utilized. . Differences between the variables were measured though t-test and ANOVA. When the perception of organizational citizenship of the participants are examined by demographic variables, the results suggest that there are statistically significant differences in educational status, age, employment duration, monthly income and the type of university employed. When the average scores are examined, the organizational citizenship perception of those between 32 and 38 years of age are more positive. It has been found out that the higher is the educational status the higher is the perception of organizational citizenship. In the same vein, the higher is the duration of employment the more positive is the perception of organizational citizenship. On the other hand, those with lower monthly income have more negative perception of organizational citizenship than those with higher monthly income. Also, those employed at foundation universities have more positive perception of organizational citizenship than the ones employed at state universities.