Soya ve fındık yağı karışımından üretilen biyodizelin motor performansına etkisinin incelenmesi
The investigation of effect on engine performance of biodiesel produced from sybean and hazelnut oils mixture
- Tez No: 420444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, fındık ve soya yağları karışımından biyodizel üretim süreci tek aşamalı alkali katalizör kullanılarak optimize edilmiştir. Optimizasyon süreci katalizör konsantrasyonu, metil alkol/yağ oranı, reaksiyon sıcaklığı ve reaksiyon süresi gibi parametrelere bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Optimum biyodizel dönüşüm verimi %0,5 katalizör konsantrasyonu, %15 metil alkol/yağ oranı, 120 dk reaksiyon süresi ve 50 °C reaksiyon sıcaklığında % 90,4 olarak elde edilmiştir. Optimum koşullarda elde edilen biodizelin yakıt özellikleri belirlendikten sonra biyodizelin motor performans ve is emisyonlarına etkileri direkt enjeksiyonlu ve tek silindirli bir dizel motorunda incelenmiştir. Dizel yakıtı ile karşılaştırıldığında biyodizel kullanımı ile motor gücü ve momenti artmış, özgül yakıt tüketiminin ise azalmıştır. Biyodizel kullanımı ile is emisyonu azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, biodiesel production process from mixture of soybean and hazelnut oils is optimized by using alkali catalyzed single-phase reaction. The optimization process is performed as depending on the parameters such as catalyst concentration, methanol/oil ratio, reaction temperature and reaction time. The optimum biodiesel conversion efficiency was 90.4% at the optimum conditions of 0.5 wt % of sodium hydroxide, 15 wt% methanol/oil ratio, 120 min reaction time and 50 °C reaction temperature. After fuel characteristics of the biodiesel obtained under optimum conditions were determined, the effect on engine performance and smoke emission of biodiesels (B100, B50, B20 and B5) has been investigated at a diesel engine with single cylinder and direct injection. When compared to the diesel fuel, engine power and torque have decreased and specific fuel consumption has increased with using of biodiesel. Smoke emission has decreased with using of biodiesel.