John Rawls'da adalet-özgürlük ilişkisi
Relationship between justice and liberty on John Rawls
- Tez No: 422197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AĞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Adalet ve özgürlüğü birbirinden bağımsız şekilde düşünmek mümkün değildir. Çünkü adalet talepleri çoğu zaman özgürlüğün eşitliğiyle ilgili taleplerden oluşur. John Rawls'un adalet teorisi bu durumun örneklerinden birini sunar. Ona göre adalet içerisinde bireylerin özgür ve eşit vatandaşlar olarak düşünülebileceği bir toplumsal işbirliği idealini tanımlar. Rawls teorisinde iki adalet ilkesi önerir. İlk ilke temel özgürlükleri garanti altına alırken, ikinci ilke eşitsizlikleri en az avantajlıların yararına telafi eder ve fırsat eşitliğini sağlar. Düşünürün adalet teorisinde özgürlük önemli bir rol oynar. Adalet teorisinin temel amaçlarından biri özgürlüğün yasal/siyasal ve sosyo-ekonomik koşullarını sağlamaktır. Bu adalet fikri aynı zamanda eşitlikçidir ve öncelikli olarak özgürlüğün eşitliğini sağlamaya çalışır. Dolayısıyla Rawls'un adalet teorisini açıklamak özgürlük düşüncesini incelemeyi zorunlu kılar. Bu şekilde bir incelemenin önemli bir bileşeni özerklik kavramıdır. Rawls'un teorisinde bireylerin ahlaki kişiliğini tanımlayan iki yeteneği vardır. Bunlardan ilki belirli bir iyi kavramına sahip olma, değiştirme ve rasyonel şekilde takip etmektir. Diğeri ise adalet hissidir. Bu iki ahlaki güç bireylerin özerkliğini tanımlar. Özerklik ve özgürlük birçok boyutta örtüşür. Temel özgürlükler bireylerin özerkliği için gerekli anayasal koşulları sağlar. Dahası bireylerin rasyonel özerkliği özgürlüklerinin bir boyutunu oluşturur. Öz-saygı yukarıda bahsedilen örtüşmenin açık bir ifadesidir. Ek olarak adalet teorisi içinde özgürlük ve özerkliğin etkisini gösterir.
Özet (Çeviri)
It is possible to think about justice and liberty in a separate way. Because, the claims of justice generally consist of the claims dealing with equality of liberty. John Raws's theory of justice is one of the examples of it. In his opinion justice determines an ideal of social cooperation in which persons may be conceived as free and equal citizens. Rawls proposes two principles of justice in his theory. While the first principles secure basic liberties, the second principles compensates for inequalities on behalf of the least advantaged and provides equality oppurtunity. Liberty plays a crucial role in his theory of justice. One of the basic objectives of theory of justice is to provide legal/political and socio-economic conditions of liberty. At the same time this idea of justice is egalitarian and fundamentally tries to provide equality of liberty. Thus explaining Rawls's theory of justice requires to study his idea of liberty. The significant component of this kind of study is concept of autonomy. There are two capacities that define moral personality of individuals. The first of these to have, to revise and rationally to pursue determinate conception of good. The other is sense of justice. These two moral powers determine autonomy of individuals. Autonomy and liberty correspond to each other in many aspects. Basic liberties ensure necessary constitutional conditions for autonomy of persons. Morever, rational autonomy of persons is an aspect of their liberty. Self-respect is an explicit statement of above-mentioned correspondance. In addition, it indicate the effect of liberty and autonomy in the theory of justice.