İbni Haldun'un hukuk sosyolojisine katkıları
Ibn Khaldun's contributions to sociology of law
  1. Tez No: 422476
  2. Yazar: FİRDEVS OKATAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TUMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İbni Haldun, çalıştığı ve eserlerinde yer verdiği ana odak noktalarıyla Tarih Felsefesi ve Siyaset Sosyolojisi'nin öncülerinden kabul edilmektedir. Özellikle Mukaddime adlı eserinde pek çok çeşitli konuya dağınık ve belli bir sistematik benimsemeksizin yer vermiş olması dolayısıyla birbirinden farklı disiplinden çalışmaların değindiği bir düşünür olma ünvanını taşımaktadır. Aristo'dan sonra gerek doğuda gerekse batıda yapılan tartışmaların yönü topluma dönük olmaktan uzaktı. Genel olarak belirli felsefik prensipler çerçevesinde ve çizilmiş devlet modellerinin hangisinin daha iyi olduğunun tartışılması şeklinde bir takım adımlar atılmaktaydı. Bütün bu tartışmaların yanında toplumu özü itibariyle incelemek, araştırmak; sosyal gerçekliğin altında yatan nedenleri tartışmaktan uzak durulmuştur. Devlet ve toplum ile ilgili çalışmalarıyla tanınan İbni Haldun, sosyal hayat şartlarının getirdiği toplumsal farklılıkların siyasete ve devlete yansımasını ele almıştır. İbn Haldun Hukuk Sosyolojisi bağlamında kabul edebileceğimiz görüşlerini, toplumun değişen dinamiklerinin devlete, hukuka ve siyasi yaşama etkilerinden yola çıkarak ortaya atmıştır. Ona göre, toplumların yapısı ve özellikleri devlet yapısına ve özelliklerine etkide bulunmaktadır. Ayrıca kendi ürettiği“umran ilmi”ve“asabiyet”gibi kavramlarla Hukuk Sosyolojisi ilminin ortaya çıkışında öncü olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ibn Khaldun is accepted as a pioneer in Philosophy of History and Political Sociology by the focus of his works and artifacts. He has the superscription as the most popular philosopher in different disciplinary areas because of his studies on many different topics which are scattered and without a certain systematic in his book Muqaddimah. After Aristotle in both east and west, the direction of the discussions was far from facing society. In general, a number of steps within the framework of certain philosophical principles and discussions on which of the state and drawn models are better had been taken. Besides all these discussions it was avoided to discuss the underlying causes of social realityand to examine and investigate the society.Ibn Khaldun, who is known for his work related to the state and society has addressed the reflection of social living conditions to the politics and the states. Ibn Khaldun's opinions that we can accept in the context of Sociology of Law were based on the idea of the society's changing dynamics effects the government, and the political life. According to him, society has an impact on the structure and properties of the state and its properties. In addition, he became the pioneer in establishing Sociology of Law.