Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği eğitimi
Occupational health and safety education in Turkey
- Tez No: 423083
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın amacı; dünyada ve Türkiye'de İSG konusunun gelişimini ve İSG konusunda günümüzde gelinen noktada mevzuattaki durumu incelemek ve dünyada ve özellikle de Türkiye'de İSG eğitimi konusunun önemini vurgulayarak İSG eğitimi konusunda karşılaşılan bazı eksiklik ve yanlışlıkları gün yüzüne çıkarmaktır. Bu çıkarımlar neticesinde eksiklik ve yanlışlıkların düzeltilmesi yönünde çözüm önerileri sunmak bu çalışmanın diğer bir amacıdır. Çalışmada tarihçi yöntem kullanılarak kaynak taraması tekniğinden yararlanılmıştır.Çalışma teorik nitelikte olup üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde temel bilgilere açıklık getirilerek İSG konusunun önemine değinilmiş ve geçmişten günümüze İSG konusunun geçirdiği evrim kısaca açıklanmış, ikinci bölümde Osmanlı Dönemi'nden itibaren yapılmış yasal düzenlemeler ışığında Türkiye'de yasal anlamda İSG konusunda gelinen nokta ile uluslararası İSG mevzuatının ana hatları niteliğinde olan bazı belgeler tanıtılmıştır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde ağırlıklı olarak kavramsal ifadelere yer verilmiş olup vurgulanmak istenen tema özellikle son bölümde yer almaktadır. Çalışmanın son bölümünde İSG eğitiminin önemi vurgulanarak Türkiye'de uygulanan eğitim sisteminde İSG konusunun yeri belirlenip bazı yetersizlikler ortaya çıkarılmış ve bu yetersizliklerle ilgili çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; examine the progress of occupational health and safety subject in the world and Turkey and the situation of regulations of occupational health and safety at this point; and unearth some encountered lack and mistakes about occupational health and safety education with emphasizing the significance of occupational health and safety education in the world and especially Turkey. Proposing solutions toward correction of mistakes and lacks as a result of these inferences is the other aim of this study. In this study, imposed on literature review with using historian method. This study is to be such as to theoretical and have three chapter. In the first chapter, had touched on the significance of the occupational health and safety subject with clarifying to basic information and explained the evolution of occupational health and safety subject shortly from past to present; in the second chapter, some documents essentially of international occupational health and safety regulations and the present situation about occupational health and safety at intendment of law in the light of the legal regulations done from Ottoman Period in Turkey. The first and the second chapter of this study, had coveraged cognitive statement mainly and the theme was to emphasize at the final chapter especially. At the final chapter of this study, identified the place of the occupational health and safety subject at the education system which is still apply in Turkey with emphasizing the significance of occupational health and safety; some inabilities had found out and some solutions had offered about these inabilities.