Iskemi ile modifiye olmuş albumin (ima) düzeylerinin myokart perfüzyon sintigrafisi (mps) ile kombinasyonunun koroner arter hastalığındaki yeri
The place of combining ischemia modified albumin (ima) levels to myocardial perfusion scintigraphy in diagnosis of coronary artery disease
- Tez No: 423635
- Danışmanlar: PROF. DR. Metin ERKILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
GİRİŞ: Tc99m MIBI miyokard perfüzyon sintigrafisi tanısal doğruluğunun arttırılması koroner arter hastalarının izleminde önemli bir faktördür. Akut koroner sendromlarda ayırıcı tanıda kullanılan bir parametre olan IMA'nın nükleer görüntüleme yöntemlerinin tanısal doğruluğunu arttırması akut koroner sendrom dışındaki koroner arter hastalarının da doğru değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır. AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Tc99m MIBI miyokard perfüzyon sintigrafisinin tanısal doğruluğunun arttırılmasında IMA ve benzeri destekleyici parametrelerin (TID, skorlama) önemini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: 62 hasta (25K,37E; 55,56±8,52) çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastalardan 54 tanesine stres-rest Tc99m MIBI miyokard perfüzyon sintigrafisi gerçekleştirilmiştir. Efor testi öncesi ve sonrasında alınan serum örneklerinden IMA düzeyi hesaplanmıştır. Bu hastalardan 30 tanesine koroner anjiografi yapılmış ve sonuçlar gold standart anjiografi alınarak birbiriyle karşılaştırılmıştır. SONUÇLAR: Tc99m MIBI perfüzyon SPECT çalışmasında iskemisi olan ve olmayan hasta gruplarında serum IMA düzeyleri arasında farklılık olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır. Yapılan koroner anjiografide koroner damar darlığı olması veya darlık oranları ile serum IMA düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktur. SONUÇ: Tc99m MIBI miyokard perfüzyon sintigrafisi çalışması sırasında efor öncesi ve sonrasında alınan IMA değerlerinin iskemisi olan ve olmayan gruplarda farklılık göstermesine rağmen testin tanısal doğruluğunu arttırmaya katkısı olmadığı düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler : IMA, Tc-99m, MIBI, MPS, iskemi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Improving Tc-99m MIBI MPS' diagnostic efficiency is an important issue in follow up of coronary artery disease patients. IMA, which is known as a acute coronary syndrome marker can be helpfull in differantiating acute coronary syndrome from other coronary artery patients thus can improve nuclear IMAging methods diagnostic fascility. AIM: Aim of this study is evaluating IMA and other diagnostic parameters' (TID, scors) influence on improving diagnostic efficiency of Tc-99m MIBI MPS. MATERIALS AND METHODS: 62 patients (25K,37E; 55,56±8,52) were included in our study. Stres-rest Tc99m MIBI MPS was performed to 54 paients. IMA levels from the blood samples which was taken before and after the treadmill test were measured. 30 patients underwent coronary angiography and results were evaluated according to gold standard angiography. RESULTS: There was a difference between IMA levels of ischemia positive and negative groups but the differance was not statistically important. Also there wasn't statistically important differance between IMA levels of patients who have narrowing in the coronary arteries and not. CONCLUTION: Altought there is a differance between IMA levels of Tc-99m MIBI MPS ischemia positive and negative groups, it seems that IMA levels do not improve tests' diagnostic efficiency. Key words : IMA, Tc-99m, MPS, MIBI, ischemia.