Özel eğitim kurumlarında etkin yönetim ve hizmet sunumu: Murat Eğitim Kurumları örneği
Effective management and providing services in private educational instituons: Murat Educational Institution case
- Tez No: 423698
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Özel eğitim kurumları günümüzde yaygınlaştıktan sonra özel eğitim kurumlarının etkili yönetilmesi ve hizmet sunumu yönetim biliminin ilgi alanına girmeye başlamıştır. Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel eğitim kurumlarına kayıt olacak öğrencilere teşvik desteği vermesiyle eğitimde özelleşme de hız kazanmıştır. Bunun sonucunda hizmet sektöründe ön plana çıkan sektörlerden biri de eğitim sektörü olmuştur. Tüm dünyada ve ülkemizde kaliteli eğitim üzerinde durulması gereken önemli konulardan biri haline gelmiştir. Bu süreçte gerek kamu gerekse de özel sektörde eğitim kurumlarından hizmet alan öğrencilerin de izlenmesi oldukça önemli hale gelmiştir. Hizmetin en iyi şekilde sunumu aynı zamanda öğrenci ve veli için hizmet kalitesinin bir göstergesidir. Buna göre kurumların yönetimine, eğitim kadrosuna ve tüm personele, öğrenci memnuniyetini ve başarısını sağlayarak, kalitenin artırılması yönünde büyük bir görev düşmektedir. Yukarıda belirtilen gerçekler kapsamında şekillenen tezin birinci bölümünde eğitim ve öğretim kavramları üzerinde durulup Türkiye'de eğitimin tarihçesi günümüze kadar anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde örgün eğitim, uzaktan eğitim gibi alanlar ve bunlarla ilgili literatür incelenmiştir. İkinci bölümde; etkili yönetim, yönetim modelleri ve hizmet sunumu üzerinde durulmuştur. Bu kapsamda yerli ve yabancı literatür incelenerek, tezin kuramsal yapısı güçlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, bir özel eğitim kurumu olarak Murat Eğitim Kurumları örneği incelenmiştir. Bu kuruluşun tarihçesi, yönetimi, ilkeleri, sosyal projeleri ve hizmet alanı araştırılmıştır. Çok fazla ayrıntıya girilmeden kuruluşla ilgili özet bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Murat Eğitim Kurumları'nın Ankara, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Adana, Denizli, Antalya olmak üzere 8 ilde 9 şubesinde 814 Açıköğretim ve KPSS öğrencilerine, hizmet sunumu ve etkili yönetim algısını ölçmeye yönelik 49 sorudan oluşan bir anket uygulanmış ve toplanan anketler SPSS 21 programında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar tezin öngörüleri doğrultusunda analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuç kısmında alan araştırmasından hareketle; özel eğitim kurumlarından beklenen kaliteli hizmet sunumu değerlendirilmiş, özellikle Açıköğretim ve KPSS alanlarında faaliyetlerde bulunan özel eğitim kurumlarının söz konusu bu alanlarda nasıl daha etkili hizmet sunabileceklerine dair öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, after widespreading of private educational institutions, effectively managing of them and the provision of services are began to enter interests of the management science. In Turkey, privatization in education gained speed with the Ministry of Education's giving encourage support to the students who will be registered to private educational institutions. Consequently, one of the prominent industry in the service sector is the education sector. In all the world and in our country, quality education is one of the important topic needs to focus on. In this process has become very important in both the public and the monitoring of student services in the private sector in education. The best presentation of the service is also an indicator of the quality of services for students and parents. According to the management of institutions, teaching staff and all staff, ensuring student satisfaction and success, there is a great task for increased the quality. In the first part of the thesis is formed by the above facts and focused on the concepts of education and training and the history of education in Turkey is disclosed. In addition, in this section literature has been investigated such as formal training and distance education. Second part focused on effective management, management and service delivery models. In this context, theoretical structure of the thesis has been strengthened by examining the domestic and foreign literature. In the third part, Murat Educational Institutions samples were analyzed as a private educational institution. The history of this organization, management, policy, social projects and services areas were investigated. Place is given to the summary information about the organization without going into too much detail. In the fourth chapter, 814 correspondence school and KPSS students from 8 cities and 9 branches of the Murat Educational Institutions (Ankara, İzmir, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Adana, Denizli, Antalya) has been asked 49 question survey for measuring the perception of service delivery and effective management and the collected date analyzed by SPSS 21 programme. The results were analyzed in accordance with the opinion of the thesis. As a result of the research, in the light of the quesiton of the study; expected quality services of private educational institutions has been evaluated, specifically for private educational institutions located in these activities such as correspondence school and KPSS areas, it has been tried to develop recommendations on how they can provide more effective services in these areas.