Obezitesi olan çocuklarda depresyon ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 424908
  2. Yazar: CAHİT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KENAN HASPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite vücutta aşırı yağ depolanması ile karakterize ruhsal problemlerin yanı sıra morbidite ve mortaliteye neden olan ciddi sosyoekonomik sonuçları olan bir hastalıktır. Belirlenen bir neden olmaksızın görülen obeziteye ekzojen veya primer obezite denir. Altta yatan endokrin, genetik veya diğer nedenlerin olması durumunda görülen obeziteye ise endojen veya sekonder obezite denir. Vakaların çoğu primer obezite şeklinde görülür. Bu çalışma çocukluk çağında primer obezite tanısı alan hastaların depresyon ve hayat kalitesinin değerlendirilmesi ayrıca risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma; Eylül 2014 – şubat 2015 tarihleri arasında, Dicle Üniversitesi Çocuk Endokrin Polikliniği‟nde takip edilen 53 obez hasta, 37 sağlıklı olgu üzerinde yapıldı. Depresyon durumu ve hayat kalitesini belirlemede hasta ve kontrol grubuna Obezite formu, Çocuk ve Ergenler için Sağlıkla ilgili Yaşam Kalitesi ölçeği (SYK), CONNERS‟ Anne-Baba Derecelendirme Ölçeği, Çocukluk için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği uygulandı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet dağılımı yönünden fark yoktu. Hastaların ÇDÖ puan ortalaması 11,0±7,6, kontrol grubunun ÇDÖ ortalaması 8,8±5,4 idi ve gruplar arasında ÇDÖ puanı yönünden anlamlı fark saptanmadı (p=0,17).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: Obesity is a serious socioeconomic disease characterized by excessive fat deposition in body, which causes morbidity and mortality as well as psychiatric problems. An obesity that develops in the absence of any known cause is called exogenous or primary obesity. Obesity with an underlying endocrine, genetic or other cause is called endogenous or secondary obesity. Most cases develop in the form of primary obesity. This study is conducted with the goal of assessing the depressive states and life qualities among patients diagnosed with obesity in their childhood periods as well as to determine the risk factors. Materials and Method: This study was performed on 53 obese patients and 37 healthy cases who were followed up at the Pediatric Endocrine Polyclinic Service of Dicle University between September 2014 and February 2015. The Obesity Form, Health-Related Quality of Life Questionnaire for Children and Adolescents (SYK), CONNER's Maternal and Paternal Gradation Scale, the Depression Scale for Childhood (CDO) and the Childhood Trauma Scale were applied to the patient and control groups in order to determine the depressive state and life qualities. Findings: There was no difference between the patient group and the control group in terms of age and gender. The average CDO score of the patients group was 11,0±7,6, while it was 8,8±5,4 for the control group. No significant difference was detected between the groups at the aspect of CDO points (p=0,17).