Muhasebe denetiminde iç kontrol sisteminin önemi
The importance of internal control system in accounting supervision
- Tez No: 425016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma muhasebe denetiminde iç kontrol sisteminin önemini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Belirtilen amacın gerçekleşmesi adına literatür taraması ve anket uygulaması yönteminden faydalanılmıştır. Yapılan araştırma sonrasında elde edilen sonuçlar işletmeler için iç kontrol sisteminin özellikle artan kapasite ile birlikte belirleyici rolleri olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmada muhasebe sorumlusu, işletme sahibi ve yöneticilerden oluşan anket uygulaması ile birlikte ulaşılan sonuçlar, işletme içerisinde yer alan bireylerin her birisinin iç kontrol sistemine dair yeterli bilgi sahibi olduğunu göstermektedir. Yine çalışmada katılımcıların iç kontrol sistemine karşı yeterli düzeyde bilince sahip olmalarına karşın sistemin işletmenin başarısı ve verimliliğini etkilemediğini düşündükleri sonucuna varılmıştır. Katılımcıların büyük çoğunluğunun muhasebe sorumlusu olmaları sebebiyle muhasebe biriminde çalışan bireylerin iç kontrol sistemine karşı olumsuz bakış açısına sahip oldukları anlaşılmaktadır. Çalışma kapsamında uygulanan araştırmaya katılan bireylerin verdikleri yanıtların samimi yanıtlar olduğunun kabul edilmesi, bu çalışmanın sınırlılığını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has done to determine the importance of the internal control system in accounting supervision. To reach to the goal of the study the literature review has done and also the questionnaire methodology has been used. The results of the survey showed that the internal control system has determinant role in the organizations with the increasing capacity. The results of the questionnaire which has done with the accouters, managers and the owner of the organization showed that everyone in the company has enough information about the internal control system of the accounting. The attendees were mostly the accouters and the results also showed that most of them do not like the internal control system. The attendees' results have been accepted as sincereness so this can be shown as the limitedness of this study.