Gülten Dayıoğlu'nun hikayelerinin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Investigation of values education in Gülten Dayıoğlu's stories
  1. Tez No: 425155
  2. Yazar: ZEKİYE GÜRSOY TAVUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada değer kavramının anlamı, nasıl oluştuğu, değerlerin sınıflandırılması, Gülten Dayıoğlu'nun hikâyelerinde değerler eğitimi ve değerlerin oluşumundaki temeller ele alınmıştır. Günümüzdeki birçok problemin değerler eğitimindeki eksiklikler yüzünden yaşandığı düşünülmektedir. Dolayısıyla değerler eğitimi konusundaki eksiklikleri fark etmek ve değer kazandırma sürecinde nelerin yapabileceğinin bilincinde olmak bu bakımdan önemlidir.Çalışmada ayrıca değerler eğitimindeki faktörler belirtilmiştir. Aslında değerler eğitimi insan yaşamının tümüne yayılan bir bütündür çünkü yaşananlar birbirini etkilemektedir. Ancak bunun tek bir mekân ve kısıtlı zamanda kazandırılması mümkün görünmemektedir.Bu nedenle şimdiye kadar konu üzerinde yapılan çalışmalar incelenmiş, değerler eğitimi hakkında düşünmemizi sağlayacak bir tez çalışması oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the beginning of this study, the concept of value, how it is formed, the classification of values, values education of Gülten Dayıoğlu's stories, and the bases in the construction of the values are dealt with. It is thought that so many problems today are experienced because of the inadequacies in values education. Therefore, it is important to realize the inadequacies in values education and to be aware of what we can do in the process of attaining values.The elements in values education are also stated. Actually, values education is a whole which expands to all human life because experiences affect one another. When we think about it, we'll find that it is impossible to attain it at one place and limited time.For all the above mentioned reasons, by referring to the previous studies in the rest of the study, a thesis study which will provide us to think about values education was written.