Zihinsel engelli çocuklarda hemsball oyun becerilerinin motor yeterlik sonuçlarına etkisi
The effects of the game hemsball on the motor skills proficiency results of mentally disabled children
  1. Tez No: 426978
  2. Yazar: MELTEM IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12-16 yaş grubu zihinsel engelli çocuklara uygulanan Hemsball oyun beceri gelişim programının, Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi ile belirlenen motor yeterlik seviyesi üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Deney ve kontrol gruplarını içeren ve deneysel çalışma niteliğindeki bu araştırmada ayrıca, cinsiyet ve engel düzeyinin motor gelişim düzeylerinde farklılık yaratıp yaratmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, 2014–2015 eğitim-öğretim yılında Afyonkarahisar il ve ilçe merkezlerinde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullardaki özel eğitim sınıflarında ve özel eğitim kurumlarında eğitim gören 12-16 yaş aralığında 23'ü hafif düzeyde zihinsel engelli, 27'si orta düzeyde zihinsel engelli öğrenci olmak üzere toplam 50 zihinsel engelli öğrenci katılmıştır. 50 öğrencinin 25'ini deney, geriye kalan 25'ini ise kontrol grubu oluşturmuştur. Deney grubuna dahil edilen 25 zihinsel engelli öğrenci ile 12 hafta boyunca haftada 3 gün ve günde 60 dakika Hemsball oyun beceri gelişimine yönelik uygulamalar yaptırılmıştır. Araştırmaya katılan zihinsel engelli öğrencilere uygulanan Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik alt testleri (denge, ikili koordinasyon ve üst ekstremite koordinasyonu) oyun beceri gelişim programı başlamadan önce (öntest) ve program bittikten sonra (sontest) olmak üzere iki kez yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu oluşturan deney ve kontrol grupları ile öntest ve sontest ölçümlerine ilişkin karşılaştırmalar ilişkili ölçümler için iki faktörlü varyans analizi ile test edilmiştir. Sonuç olarak, uygulanan Hemsball oyun beceri gelişim programının deney ve kontrol grupları arasında denge, ikili koordinasyon ve üst ekstremite koordinasyon öntest ve sontest puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of the Hemsball game skill development program applied to children in the 12-16 age group, on their motor proficiency level, which is measured with the Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency Test. This study is to include experiment and control groups and experimental in attribute, another objective is to determine whether or not gender and level of disability make a difference in the development of motor skills. 23 slightly disabled and 27 medium disabled, for a total of 50 mentally disabled students, in the 12-16 age group attending school in special education classes within the Ministry of National Education schools and private schools operating in Afyonkarahisar province and districts, participated in the study during the 2014-2015 school year. 25 of the 50 students comprised the experiment group while the remaining 25 students formed the control group. 25 mentally disabled students included in the experimental group were subjected to the Hemsball game skill development program 60 minutes a day, 3 days a week for 12 weeks. The Bruininks-Oseretsky Motor Proficiency sub tests (balance, dual coordination and upper extremity coordination) applied to the mentally disabled students participating in the study were applied twice, once before starting the game skill development program (pretest) and once after the program was finished (final test). The experiment and control groups that formed the sampling group of the study and the comparisons of the pretest and final test were tested with dual factor variance analysis for related measurements. As a result a meaningful difference was determined in favor of the experimental group in the balance, dual coordination and upper extremity coordination pretest and final test results between the experiment and control groups of the Hemsball game skill development program.