English as an international language and a need for English for specific cultures in English language teaching coursebooks
Uluslararası ve dünya dili olarak İngilizce ve İngilizce ders kitaplarında özel kültürler için İngilizce'ye olan ihtiyaç
- Tez No: 429237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
İngilizce'nin bir uluslararası ve dünya dili olarak bütün dünyaya yayılması İngiliz Dili Eğitimi alanında ciddi tartışmalara neden olmuştur. Günümüzde İngilizce konuşan kişiler anadili İngilizce olanlardan daha çok anadili İngilizce olmayanlar olup, yine bu kişiler İngilizce'yi en çok anadili İngilizce olmayan diğer kişiler ile iletişim kurmak için kullanmaktadırlar. Birçok bilim insanı (örn, Honna, 2003 ve Widdowson, 2003) İngilizce'nin artık sadece anadili İngilizce olan kişilere ait olmadığının altını çizerek, İngilizce'nin küresel bir dil olma durumuna vurgu yapmaktadır. Buna rağmen, İngiliz Dili Eğitimi alanında üretilen ders kitaplarının büyük bir çoğu hala İngiliz ve Amerikan yayınevleri tarafından yayınlanmakta olup, ana dili İngilizce olan ülkelerin, özellikle de Amerika ve İngiltere'nin, dilsel ve kültürel normlarını yansıtmaktadır. Anadili İngilizce olan kişilerin kültürünü yansıtan bu ders materyalleri“Özel Kültürlerin İngilizce'si”(English of Specific Cultures) olarak nitelendirilmektedirler. İngilizce öğretiminin kültür ile ilgisine dair gündemde olan tartışmalar, İngilizce'nin ilk olarak“uluslararası”sonra“küresel”bir dil olarak algılanmasını talep ederken, anadili İngilizce olmayan ancak İngilizce'yi yaygın bir iletişim aracı olarak kullanan diğer ülkelerin kültürlerinin de bu ders kitaplarında yansıtılması gereğini savunmaktadırlar. Bu tartışmalar İngilizce'nin dünya kültürlerine erişim sağlayabilecek bir dil olmasına dikkat çekmekte ve“Özel Kültürler için İngilizce”öğretimi konusunu gündeme getirerek farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Bu çalışma, uluslararası bir dil olarak İngilizce öğretimini hedeflediği iddiasıyla günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan bir dizi ders kitaplarını iddiasına temel oluşturacak ölçütler kapsamında inceleyerek, İngilizce ders kitaplarının kültürel içeriği üzerinden“Özel Kültürler için İngilizce”(English for Specific Cultures) kavramını tartışmayı hedeflemektedir. Bu araştırmadaki İngilizce ders kitaplarının kültürel içeriğinin değerlendirilmesi, İngilizce'nin uluslararası ve küresel bir dil olma konumundan kaynaklanan unsurlar çerçevesinde değerlendirilecek; ayrıca bu kapsamda gelecekte hazırlanacak ders materyalleri için öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The growth of English into an international and global language and the diffusion of English across the world have triggered considerable tensions and promoted heated debates in the process of English language teaching (ELT). This owes much to the fact that English speakers today are not only more likely to be non-native speakers of English than native speakers, but also most likely to use English in communication with other non-native speakers of English than native speakers. A significant number of scholars (e.g., Honna, 2003; Widdowson, 2003) even believe that English is no longer the sole property of its native speakers. Nevertheless, majority of ELT coursebooks are still being published by major Anglo-American publishers and are based on the norms and cultures of native English speaking countries, mainly the US and the UK. In fact, the English presented in these coursebooks has been seen as mainly representing the culture of its native speakers, thereby offering 'English of Specific Cultures'. The current discussions on English language teaching and culture axis, however, make possible an understanding of an English language that has become first international and then global, thereby creating possibilities of portrayal of cultures of Outer and Expanding circle countries especially through ELT coursebooks. Commissioned as such, then, English can be regarded as a language through which access to cultures of the world accompanies its pedagogy, hence 'English for Specific Cultures' (Yano, 2009). This study investigates a series of ELF-based coursebooks that are committed to the teaching of English in the contemporary world, inquiring whether these coursebooks fulfill the requirements of ELF. Arguing in favor of a need for 'English for Specific Cultures', the study also makes an attempt to recommend some characteristics for the future ELT coursebooks.