İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin denetimi için çipli kart kullanımının önemi
  1. Tez No: 429324
  2. Yazar: BİLGEHAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte kitlesel üretime geçiş ve liberal ekonominin etkisiyle yaşanmaya başlanan küreselleşme ile rekabetteki artış beraberinde ağır iş koşullarını ve bu ağır iş koşuları da iş kazalarını ve meslek hastalıklarını beraberinde getirmiştir. Bu nedenle oluşan üretim kaybı ve maliyet artışları işletmelerin iş güvenliğini önemsemelerine neden olmuştur. İş sağlığı ve güvenliği; çalışanların, üretim faaliyetleri sırasında, işyerinde tehlikelere maruz kalmamaları için gerekli tüm önlemlerin alınması ve olası tehlikelere karşı maddi ve manevi zararlardan korunmaları için yapılan çok yönlü ve sistemli çalışmalardır. İşyerinde alınan önlemler can ve mal kayıplarını engeller, üretimde beklenmeyen maliyetlerin önüne geçilmesini sağlar. Elbette alınan tüm bu önlemlerin belirlenen kıstaslara uygun olup olmadığı ve yeterlilik düzeyinin de denetlenmesi önem arz etmektedir. Denetim mekanizmasında doğru ve kolay kullanılabilecek verilerin olması, bu verilerin kolaylıkla saklanması, değişen kişi veya deneticilerin herhangi bir veri kaybına neden olmadan bir diğerine bu verileri aktarabilmesi, kişilerden bağımsız olması bu mekanizmanın iyi bir şekilde işlemesini sağlayacaktır. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde araştırma ile yöntem ve teknikler açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde iş sağlığı ve güvenliği kavramı detaylı bir şekilde açıklanmış ve iş kazalarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise akıllı kart sistemi teknik olarak açıklanmış ve akıllı kart uygulamalarından bahsedilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde kavramsal olarak açıklanan ve çeşitli verilerle desteklenen araştırmada elde edilen bulgular yorumlanmaya çalışılmıştır. Son bölüm olan beşinci bölümde ise sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mass production of transition to a liberal economy and an increase in competition with the heavy work conditions along with the effects of globalization began to take place and that runs with heavy industrial revolution has also created work-related accidents and occupational diseases. Therefore, loss of production and costin creases that occurredled to appreciate the business of job security. Occupational Health and Safety; employees, during production activities, taking all necessary measures for the irexposure to hazards in the work place and protection formaterial and moral damages against the potential hazard saremultifaceted and systematic work. The measures taken at the work place to prevent loss of life and property, provide the prevention of unexpected costs in production. Of course, it is not taken according to the criteria set out all the semeasures and monitoring the level of qualification is important. The lack of data that can be used foraccurate and easy control mechanism, easy storage of this data, changing the person or supervisors of with out causing any loss of data from one to another, this data transfer can, be independent of the people will make the process a good way of this mechanism. This the sis has tried to explain the methods and techniques of research in the first section. In the second part the concept of occupational health and safety are discussed and explained in detail in a work accident. In the third section describes the smart card system technology and smart card applications are discussed. In the fourth part of the study described as conceptual and finding sobtained in research supported by various data were interpreted. In the fifth and the last part conclusions and recommendations are given.