Yüksekte çalışma platformlarında mesleki yeterliliğin iş kazalarıyla ilişkisi
The relationship with the professional competence of occupational accidents in the high working platform
  1. Tez No: 429325
  2. Yazar: FERHAT BAYRAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TAHSİN KALAYCI, ÖĞR. GÖR. OKTAY TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) verilerine göre; inşaat sektörünün genel iş kollarında meydana gelen iş kazalarının son 5 yılın oranlarına baktığımızda, 2010 yılında %10,23 olan bu oran, 2014 yılında %14,59 olmuştur. 2014 yılında İnşaat sektöründe yaşanan 29.628 iş kazasının % 1,7'si ölümle sonuçlanmıştır. Ölümlü iş kazalarının büyük bir kısmının yüksekte çalışma platformlarında yapılan işlerde çalışanın düşmesinden veya bu çalışmalar sırasında düşen malzeme/ekipmanlardan kaynaklandığı bildirilmiştir. Ayrıca, TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerinde 2013 iş kazalarının eğitim durumuna göre dağılımına bakıldığında en çok iş kazasını okur-yazar olmayan ve lise altı mezuniyetli çalışanların yaşadığı görülmüştür. Bu çalışmada İnşaat sektöründe yüksekte çalışma platformlarında mesleki yeterliliğin iş kazaları ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Bu amaca ulaşmak üzere, rastgele seçilen sektör çalışanlarına 27 soruluk bir anket uygulanmış, toplanan veriler SPSS (Statistical Package For Social Sciens) Paket programı ile tablolar halinde incelenerek hazırlanmıştır. Veriler yapısına göre parametrik ve non-parametrik test yöntemleriyle analiz edilmiştir. Çalışma grubundaki kişilerin mezuniyet ve iş kazası geçirme oranı TUİK 2013 verilerine paralel olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SGK (Social Security Administration) data; looking at the work-related accidents occurred in the construction sector, according to general business rate last 5 years, 10.23% in 2010, this ratio was 14.59% in 2014. The vast majority of fatal occupational accidents in the high employee work platforms workdone in the fall or falling material during these works / has been reported that due to the equipment. Inaddition, TÜİK (Turkey Statistical Institute) reads the data from most non-work-related accidents and author of the 2013 situation when the distribution according to work-related accidents and high school education were found to have six workers. In this study, we aimed at the construction sector, high working platform to emonstrate the relationship between the Professional qualifications of occupational accidents. To achieve this goal, randomly selected 27- question survey was applied to industry professionals, the collected data using SPSS (Statistical Package for Social Sciens) is prepared in tables examining the package program. Data were analyzed by parametricandnon-parametric test method according to the structure. The graduation rate and work accident and people in the study group were found in 2013 in paralel with the TÜİK data.