Ankara halk eğitim merkezlerinde yapılan gümüş takı işlemeciliği üzerine bir araştırma
A research on silver jewelry processing in public trainings centers in Ankara
  1. Tez No: 429380
  2. Yazar: ÜMİT KORKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BÜYÜKYAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada Ankara Halk Eğitim Merkezlerinde yapılan gümüş takı işlemeciliğinde kullanılan yapım ve süsleme teknikleri, motif özellikleri, araç ve gereçler, atölyelerin yeterliliği ve gümüş takı işlemeciliği kursuna katılan kursiyerlerin özellikleri araştırılmıştır. Araştırmada Ankara Halk Eğitim Merkezlerinde gümüş takı işlemeciliği kursuna katılan kursiyerlerin görüşlerine başvurulmuştur. Ankara'da bir halk eğitim merkezinde üretilen gümüş yüzüğün yapım aşamaları fotoğraflanmıştır. Anket formu hazırlanarak Ankara Halk Eğitim Merkezlerinde gümüş takı işlemeciliği kursuna katılan kursiyerlere uygulanmıştır. Anket formundan elde edilen bilgiler değerlendirilerek kursiyerlerin demografik özellikleri, üretilen gümüş takıların motif, teknik ve süsleme özellikleri ile atölye imkânlarına yönelik durumlar belirlenmiştir. Ankara Halk Eğitim Merkezlerinde gümüş takı işlemeciliği kursu verilen atölyelerde kursiyerlerin ürettikleri gümüş takılar fotoğraflanarak belgelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the technique of processing and decorating silver jewelries, design features, tools and equipments, the qualifications of the workshops and the properties of the individuals who attend to these courses in Ankara Public Training Centers were investigated. The opinions of the individuals who attend to these courses in Ankara Public Training Centers were asked in this research. Processing stages of a ring processed in a training center in Ankara was photographed. A questionnaire was conducted to the individuals attending to the silver jewelry processing courses in Ankara Public Training Centers. The information obtained from this questionnaire was evaluated, thus demographic features of the individuals, the design, technique and decoration features of the products, and the opportunities of the workshops were identified. The silver jewelries produced by the individuals in the workshops of silver jewelry courses in Ankara Public Training Centers were certificated by photographing.