Müzik terapi, şiir terapi ve yaratıcı drama uygulamalarının üniversite öğrencilerinin benlik saygısı düzeyleri üzerine etkisi
Effects of musıc therapy, poetry therapy and creatıve drama applıcatıons on self-esteem levels of college students
- Tez No: 429488
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZ Amaç:Bu çalışmanın amacı müzik terapi, şiir terapi ve yaratıcı drama yöntemi uygulamaları içeren benlik saygısı geliştirmeye yönelik olarak yapılandırılmış eğitimin, üniversite öğrencilerinin genel benlik saygısı, sosyal benlik saygısı, akademik benlik saygısı ve ebeveynlerle ilgili benlik saygısı düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmada deneysel araştırma desenlerinden 'Rastlantısal Öntest-Sontest Kontrol Gruplu Desen' kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sinop Üniversitesi'nde lisans eğitimine devam etmekte olan 12 deney, 12 kontrol grubu öğrencisi oluşturmuştur. Haftada 1 kez ve toplam 9 oturumdan oluşan grup eğitiminin her bir oturumu, belirlenen kazanımlar çerçevesinde ortalama 4-5 saat süreyle, Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi müzik dersliğinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği, oturumlar süresince elde edilen ürünler ve izinli olarak gerçekleştirilmiş ses kayıtları aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde istatistiksel testlerin kullanılabilmesi için gerekli olan normallik varsayımları Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile incelenmiş, normallik varsayımı sağlanmadığı için bağımsız iki grubu karşılaştırmak amacıyla Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Normallik varsayımının sağlanmamasından dolayı tekrarlı ölçümler arasındaki farklılaşmayı incelemek içinse Friedman testi uygulanmıştır. Test sonuçları 0,05 anlamlılık düzeylerinde yorumlanmıştır. Bununla birlikte grup üyelerinin Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeğine vermiş oldukları yanıtlar, frekans tabloları ve yüzdeler göz önünde bulundurularak 'genel öz saygı, sosyal öz saygı, akademik öz saygı ve ebeveynlerle ilgili öz saygı' başlıkları altında uygulamalar süresince elde edilen nitel verilerle birlikte yorumlanmıştır. Bulgular:Araştırmada grup üyelerinin Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeğinin ebeveynlerle ilgili öz saygı, sosyal öz saygı ve akademik öz saygı ile ilgili maddelerine vermiş oldukları yanıtlar incelendiğinde, birinci ölçümde deney ve kontrol grubunun yanıtlarının yüzdeleri benzerlik gösterirken, ikinci ve üçüncü ölçümlerde deney grubunun yüzde oranlarının kontrol grubunun yanıt yüzde oranından daha yüksek olma eğiliminde olduğu, genel öz saygı ile ilgili maddelere ait birinci ölçümlerde kontrol grubunun doğru cevap yüzdeleri deney grubuna göre daha yüksek olma eğilimi gösterirken, ikinci ve üçüncü ölçümlerde benzer şekilde deney grubunun doğru cevap yüzdelerinin, kontrol grubuna göre daha yüksek olma eğiliminde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca tüm alt boyutlarda deney grubunun ölçümleri arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (p0.05). Sonuç:Müzik terapi, şiir terapi ve yaratıcı drama uygulamaları içeren benlik saygısı geliştirmeye yönelik olarak yapılandırılmış eğitimin, üniversite öğrencilerinin genel benlik saygısı, sosyal benlik saygısı, akademik benlik saygısı ve ebeveynlerle ilgili benlik saygısı düzeyleri üzerine olumlu yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of this study is to analyze the effects of education structured to develop self-esteem with treatments such as music therapy, poetry therapy and creative drama on the college students' general self-esteem, social self-esteem, academic self-esteem and parental self-esteem. Material and Method: Among the experimental designs“Randomized Pretest-Posttest Control Group Design”was used. The sampling group was constituted of a control and experimental group each of which included 12 students who continue their undergraduate education at Sinop University. Each of these group training sessions was conducted once a week and as 9 sessions in total about 4-5 hours within the frame of the established achievement goals at the music classroom of the Faculty of Education of Sinop University. The data was collected by Coopersmith Self-Esteem Scale, products received throughout the sessions and voice recordings obtained with the consent of the subjects. The normality assumptions which are necessary to use statistical tests in data analysis were examined by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests; since normality assumption was not met, Mann-Whitney U test was conducted to compare and contrast two independent groups. To observe the differentiations between the repeated measures which occurred since normality assumptions were not met, Friedman test was applied. The test results were interpreted at 0,05 significance level. Moreover, the group members' responses to the Coopersmith Self-Esteem Scale were interpreted considering the frequency tables and percentages along with the qualitative data acquired by the treatments under the titles 'general self-esteem, social self-esteem, academic self-esteem and parental self-esteem'. Findings: when the group members' responses to the Coopersmith Self-Esteem Scale in regard to parental self-esteem, social self-esteem, and academic self-esteem were observed, it was seen that while at the first measure the percentages of the control and the experimental groups were similar, at the second and the third measures the percentages of the experimental group had a tendency to be higher than the percentages of the control group; at the first measurements of the items related to general self-esteem, the control group's percentages of the correct responses had a tendency to be higher than the experimental group, and likewise, at the second and the third measurements it was detected that the experimental group's percentages of correct responses had a tendency to be higher than the controlled group's percentages of correct responses. Furthermore, at all subdimensions, the differences between the experimental group's measurements were regarded as statistically significant (p0.05). Conclusion: It was detected that structured education which was reconstituted to develop self-esteem including music therapy, poetry therapy and creative drama method treatments, had positive effects on the general self-esteem, social self-esteem, academic self-esteem and parental self-esteem levels of the college students.