Finansal kriz ortamlarında sermaye yapısının bankaların finansal performanslarına etkileri: Türk bankacılık sektörü üzerine bir uygulama
Effects of capital structure to financial performance of banks in financial crisis: An application on the Turkish banking sector
  1. Tez No: 429687
  2. Yazar: MURAT DİLMAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENER GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada küresel krizin ülkemizde etkisinin belirgin bir şekilde hissedildiği dönemde bankacılık sektöründe faaliyet gösteren ticari bankaların finansal performansları ile sermaye yapıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın amacı, kriz ortamlarında bankaların sermaye yapılarının, finansal performansları üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Bu kapsamda Türk bankacılık sektöründe faaliyet gösteren 12 mevduat bankasının 2002:4-2015:1 yılları arasındaki çeyrek dönemlere ait veriler panel data ve stata programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre öz kaynak / toplam pasifler oranının banka finansal performansını diğer sermaye yapısı unsurlarından daha fazla olumsuz etkilemektedir. Yapılan analizlerden Türkiye'deki bankaların performanslarını arttırabilmeleri için daha düşük öz kaynak ve daha fazla uzun vadeli yabancı kaynak, mevduat ve mevduat dışı kaynaklar ile çalışmalarının daha faydalı olacağı sonucu elde edilmiştir. Ayrıca 2008 küresel finans krizinin bankaların finansal performansını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimler: Finansal Performans, Sermaye Yapısı, Kriz
Özet (Çeviri)
In this study the relation between financial performance and capital structure of commercial banks in the period of which operating in the influence of global crisis is felt deeply has been analysed. The aim of this study is to determine the effect of banks capital structure on their financial performance in the crisis environment. In this context, quarterly data belonging to the period 2002:4-2015:1 of 12 deposit banks operating in Turkish banking sector are analyzed by using Stata program and panel data method. Empirical results of the study show that equity / total liabilities ratio has negatively affect more than other capital structure ratios and it would be helpful to use less equity and more long term liabilities, deposits and non-deposit liabilities in order to increase the performance of deposit banks in Turkey. On the other hand, the global financial crisis which hit the world in 2008 has a positive relationship with financial performance of Turkish commercial banks.