Sağlık çalışanlarının gıda güvenliğine ilişkin bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of knowledge level of healthcare workers about food safety
  1. Tez No: 431805
  2. Yazar: İREM ÖZAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Gıda Mühendisliği, Halk Sağlığı, Food Hygiene and Technology, Food Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Gıda kaynaklı hastalıklar her yıl tüm dünyada milyonlarca insanda önemli sağlık sorunları yaratmaktadır. Bu yüzden, gıda güvenliği konusu son yıllarda tüm ülkelerde halk sağlığı ve ekonomik boyutu nedeniyle önemi gittikçe artan bir konu haline gelmiştir. Bu gerçekler ışığında çalışmamız Nisan-Mayıs 2015 tarihleri arasında, İstanbul ili Beylikdüzü ilçesinde bulunan Aile Sağlığı Merkezleri'nde görev yapan toplam 107 sağlık çalışanı ile yürütülmüştür. Yüz yüze uygulanan anket aracılığıyla katılımcıların sosyodemografik özellikleri, gıda güvenliği, gıda kaynaklı hastalıklar ve güvenilir gıda uygulamaları hakkındaki bilgi düzeyleri saptanmıştır. Katılımcıların gıda tercihleri araştırıldığında tüm katılımcılarda gıdanın görünümü ve tazeliği satın alma kararında en önemli etkendir.
Özet (Çeviri)
Each year, food-borne diseases create significant health problems in millions of people all over the world. Because of this, in recent years food safety has become a subject of growing importance due to its public health and economical dimensions all over the world. In the light of these facts, our study's conducted between April-May 2015 in Beylikdüzü, İstanbul among 107 healthcare workers who work in Family Health Centers. Socio-demographic characteristics, knowledge about food safety, food-borne diseases and food-handling practices of participants are determined through face to face questionnaires. When food preferences of participants are considered, we see that the most important factor in purchasing decisions are appearance and freshness.