Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların çevresel stresör ve bireyselleştirilmiş bakım algılarının incelenmesi
Investigation of environmental stressors and individualized care perceptions of inpatients in the intensive care unit
  1. Tez No: 900417
  2. Yazar: TUĞÇE DUYMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ ÇULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, yoğun bakım hastalarının çevresel stresör ve bireyselleştirilmiş bakım algılarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde planlandı. Araştırmanın örneklemini, Manisa'da bir şehir hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde yatarak tedavi gören, 18 yaş ve üzeri araştırmaya dahil etme kriterlerine uyan 190 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Hasta Bilgi Formu“, ”Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği (YBÜÇSÖ)“ ve ”Bireyselleştirilmiş̧ Bakım Skalası-B (BBSB)“ kullanıldı. Hastaların yaş ortalamasının 62,52±13,17 yıl, %51,1'inin (n=97) kadın olduğu, yoğun bakım ünitesinde yatış süresi ortalamasının 1,28±0,45 gün, %42,6'sının (n=81) 2.basamak yoğun bakım ünitesinde olduğu, %35,8'nin (n=68) yoğun bakımda yatış nedeninin kalp ve damar hastalıkları olduğu saptandı. Hastaların YBÜÇSÖ toplam puan ortalaması 109,27±19,19, BBSB puan ortalaması 2,64±0,81 idi. BBSB alt boyut puan ortalamalarının ”Karar Verme Kontrolü“ (3,05±0,92), ”Klinik Durum“ (2,85±1,15) ve ”Kişisel Yaşam Durumu“ puan ortalaması (1,65±0,91) olduğu saptandı. Bazı bireysel ve hastalık özelliklerinin, bu puan ortalamalarını etkilediği belirlendi. Hastaların YBÜÇSÖ toplam puan ortalaması ile BBSB toplam, ”Klinik Durum“ ve ”Karar Verme Kontrolü" alt boyut madde puan ortalamaları arasında çok zayıf düzeyde, negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulundu (p ˂ 0,05). Sonuç olarak, hastaların çevresel stresör algılarının ortalamanın üzerinde, bireyselleştirilmiş bakım algılarının orta düzeyde olduğu ve aralarında negatif yönde bir ilişki bulunduğu, bazı bireysel ve hastalık özelliklerinin bu algıları etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
The research was planned in the descriptive, relationship-seeking in order to determine the environmental stressor and individualized care perceptions of intensive care patients. The sample of the research consisted of 190 patients who had been receiving care and treatment for at least 24 hours and were 18 years of age and older, and were eligible for inclusion in the study in the intensive care units of a city hospital in Manisa. In data collection,“Patient Information Form”,“Intensive Care Unit Environmental Stressors Scale (ICU-ESS)”, and“Individualized Care Scale-B (ICS-B)”were used. The mean age of the patients was 62.52±13.17 years, 51.1% (n=97) were female, the mean length of stay in the intensive care unit was 1.28±0.45 days, 42.6% (n=81) in the 2nd level intensive care unit, and 35.8% (n=68) of them were found to be hospitalized in the intensive care unit due to heart and vascular diseases. The mean total score of ICU-ESS for patients was 109.27±19.19, and the mean score of ICS-B was 2.64±0.81. It was found that the mean item scores of ICS-B subscales were“Decision Making Control”(3.05±0.92),“Clinical Condition”(2.85±1.15), and“Personal Life Situation”(1.65±0.91). It was determined that some individual and disease characteristics affected these score averages.